X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nie żyje Karol Tendera. Walczył z określeniem "polskie obozy zagłady"

02.10.2019 11:49
Nie żyje Karol Tendera, były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miał 98 lat. W ostatnich latach życia walczył z określeniem "polskie obozy zagłady". 
Karol Tendera
Karol TenderaPAP/Jacek Bednarczyk

W 2013 roku wytoczył proces niemieckiej telewizji ZDF za posłużenie się określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" w informacji na jej portalu, dotyczącej planowanej emisji programu dokumentalnego i wygrał.

Karol Tendera domagał się przeprosin. Sprawa zakończyła się kilka dni temu. Stacja wycofała skargę kasacyjną od wyroku krakowskiego sądu. Prawomocny wyrok, który zapadł w II instancji stał się ostateczny.

Wcześniej sąd I instancji uznał, że dobra osobiste powoda - godność człowieka, tożsamość narodowa i godność narodowa- zostały naruszone przez ZDF, ale został przeproszony przez ZDF w osobistym liście, dlatego powództwo oddalił. W grudniu 2016 roku krakowski sąd apelacyjny prawomocnie nakazał niemieckiej stacji umieścić na stronie głównej jej serwisu internetowego przeprosiny za użycie tych słów. Zobowiązał też ZDF do publicznego przeproszenia Karola Tendery za naruszenie jego dóbr osobistych, gdyż uznał, że w takim przypadku przeprosiny listowne nie wystarczą.

Jeszcze w 2017 roku do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga kasacyjna pełnomocników ZDF od tego wyroku. Ostatecznie została ona wycofana, co skończyło sprawę.

W międzyczasie także sąd w niemieckiej Koblencji nakazał właścicielowi telewizji ZDF publikację przeprosin.

Gdy w sierpniu 2018 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że telewizja ZDF nie musi przepraszać byłego więźnia za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady". Karol Tendera w rozmowie z Polskim Radiem nie krył zaskoczenia. - To jest paranoja, jestem tym sfrustrowany i zbulwersowany. Usiłują fałszować polską historię. To jest gest, który niszczy dobre stosunki między naszymi krajami. Będziemy walczyć o słuszność sprawy i prawdę historyczną - mówił IAR Tendera.

Karol Tendera został aresztowany przez gestapo w Krakowie w 1943 roku. Trafił do Auschwitz, gdzie dostał numer 100 430. Był wykorzystywany do pseudomedycznych eksperymentów.
Po wojnie napisał książkę „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945”. Współpracował z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu i Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Spotykał się z turystami, wygłaszał prelekcje dla młodzieży.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Holokaust