X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Hajfie uczcili Edytę Stein

13.10.2019 20:38
Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, kombatanci i delegacja państwowa w Sanktuarium Stella Maris w Hajfie uczcili Edytę Stein. W niedzielę w Izraelu rozpoczął się IV Zjazd Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W Sanktuarium odprawiono mszę świętą, a przed tablicą poświęconą świętej Edycie Stein złożono wiązankę kwiatów. 
Audio
  • Rodzina Rościszewskich ukrywała podczas okupacji niemieckiej dziecko żydowskie - Pawła Wagnera. W niedzielę Janina Rościszewska-Krawczyk spotkała go w polskiej ambasadzie w Tel Awiwie i wspominała czas wojny (IAR)
  • Zjazd Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej w Izraelu [posłuchaj]
Sprawiedliwa wsród Narodów Świata Janina Marcelina Rościszewska-Krawczyk (L) i uratowany przez nią Paweł Wagner (P) podczas IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów w Tel Awiwie.
Sprawiedliwa wsród Narodów Świata Janina Marcelina Rościszewska-Krawczyk (L) i uratowany przez nią Paweł Wagner (P) podczas IV Zjazdu Polaków Ratujących Żydów w Tel Awiwie.Fot.: PAP/Mateusz Marek

Opiekun pielgrzymki ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista z UKSW w Warszawie, mówił o niezwykłym świadectwie życia uczestników zjazdu. - Kłopotem wielu współczesnych ludzi jest jak przeżyć, a oni dali przykład tego jak żyć - zaznaczył.

Rodzina Rościszewskich ukrywała podczas okupacji niemieckiej dziecko żydowskie - Pawła Wagnera. Dziś Janina Rościszewska-Krawczyk spotkała go w polskiej ambasadzie w Tel Awiwie i wspominała czas wojny. - Był sierotą, jego matkę Niemcy porwali, a o ojcu nic nie było wiadomo. Mi przypadła opieka nad Pawłem, jest ode mnie pięć lat młodszy. Traktowałam go jak brata, a on o moich rodzicach sądził, że są jego rodzicami - powiedziała.

Rodzina Rościszewskich została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1990 roku. Zjazd Polaków Ratujących Żydów potrwa do 18 października. Pielgrzymkę organizują Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Do tej pory Instytut Yad Vashem wyróżnił medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" ponad 27 tys. osób. Jest wśród nich 7000 Polaków, stanowią oni największą grupę wśród odznaczonych osób, pochodzących z 51 krajów świata.

IAR/dad