Polskie Radio
Section05
Żydzi

Niemcy wikłali innych w zbrodnie, które popełniali

Dwa dni temu ukazała się książka prof. Jana Grabowskiego pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Wnioski autora są takie, że Żydzi, którzy uratowali się z Zagłady, przeżyli getta i się ukrywali, trafili w ręce Polaków, którzy albo wydawali ich Niemcom, albo mordowali na dużą skalę. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

„Ustawa 447 umożliwiająca zwrot mienia ofiarom Holokaustu leży w interesie Moskwy”

W Stanach Zjednoczonych ważą się losy tzw. Ustawy 447 dotyczącej zwrotu mienia ofiarom Holokaustu. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu do wspierania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. O ustawie mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  USA Moskwa Rosja Żydzi Holokaust

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi II wojna światowa Warszawa Londyn rząd londyński Jacek Raginis-Królikiewicz HISTORIA