X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Żydzi

Szwajcaria: prezydent upamiętni polskiego bohatera

W Lucernie para prezydencka upamiętni Konstantego Rokickiego, polskiego konsula ratującego Żydów w czasie II wojny światowej. Przebywający z wizytą w Szwajcarii prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wezmą udział w uroczystości odsłonięcia odnowionego nagrobka polskiego dyplomaty, zmarłego w 1958 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria POLSKA Andrzej Duda prezydent Ministerstwo Spraw Zagranicznych Żydzi II wojna światowa

Jakub Kumoch: to była akcja na światową skalę

Polskie Radio dotarło do wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Pileckiego, który stworzył pierwszą listę Żydów ocalonych z Holokaustu w wyniku działalności polskich dyplomatów i działaczy żydowskich z tzw. Grupy Berneńskiej. - Akcja pokazuje wierzchołek góry lodowej. Za tym kryje się nieznana do tej pory skala współpracy polskiego rządu i organizacji żydowskich – mówił Jakub Kumoch, Ambasador RP w Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa Holokaust POLSKA Szwajcaria Żydzi

Archiwum Eissa. Markus Blechner: to punkt szczytowy mego życia

- Czuję wielką ulgę, że mogłem być częścią tych wydarzeń, że moje imię jest łączone z tą sprawą. W ten sposób wielu ludzi, dotąd bezimiennych, odzyska tożsamość. To tyle nazwisk, każde stanie się przedmiotem badań - mówił w Dwójce konsul honorowy RP w Zurychu, ktory odegrał kluczową rolę w negocjacjach ws. odzyskania przez Polskę tzw. Archiwum Eissa.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Jakub Kukla Zurych HISTORIA Żydzi

Jest pierwsza lista Żydów ocalonych przez Grupę Berneńską

Badacze Instytutu Pileckiego stworzyli pierwszą listę Żydów ocalonych z Holokaustu w wyniku działalności polskich dyplomatów i działaczy żydowskich z tzw. Grupy Berneńskiej - dowiedział się reporter Polskiego Radia Karol Darmoros. To 115 osób, które trafiły do niemieckich obozów przejściowych, ale dzięki dokumentom dyplomatycznym państw latynoamerykańskich, w tym Hondurasu, przeżyły wojnę. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TYLKO U NAS POLSKA HISTORIA Europa

Polscy dyplomaci ratowali Żydów. "Docieramy do białych plam"

- O niektórych sprawach, albe do 1989 roku nie mogliśmy mówić, albo było to z jakiegoś powodu utrudnione, na przykład kontakty archiwalne, czy kontakty między historykami. To czasami wydaje się może bardzo prozaiczne, ale czasami wystarczy spotkać kogoś i porozmawiać i okazuje się, że ten człowiek wie gdzie sa jakieś dokumenty, które dla niego nie mają większego znaczenia, a dla nas one są perłą - mówił historyk IPN dr Mariusz Urynowicz na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa Holokaust POLSKA Szwajcaria Żydzi

Przełomowe fakty ws. pomocy polskiej dyplomacji dla Żydów?

- Dowodów na to, że polska dyplomacja pomagała Żydom w czasie II wojny światowej, jest całe mnóstwo - tak o nowych doniesieniach, które ujawnił portal PolskieRadio.pl ws. koordynowania przekazu gigantycznych funduszy na ratowanie Żydów przez polską dyplomację, mówił Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej". Do tej kwestii odniósł się również Wojciech Przybylski z "Res Publica". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Borowski Wojciech Przybylski dokument dyplomacja pomoc Żydzi II wojna światowa