Polskie Radio
Section05
Żydzi

78. rocznica powstania w getcie warszawskim - jak ją uczcić?

19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". W tym roku, ze względu na pandemię, akcja będzie prowadzona głównie w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Aleksandra Opala Kasia Dydo Katarzyna Dydo powstanie w getcie rocznica Żydzi

Polscy dyplomaci w Japonii ratowali Żydów. Ocalili życie ponad tysiąca osób

Dzięki wielu polskim dyplomatom na czele z byłym ambasadorem RP w Japonii Tadeuszem Romerem polscy Żydzi, którzy w latach 1940-41 znaleźli się w Japonii, a później w okupowanym przez ten kraj Szanghaju (wielu do końca wojny), uniknęli śmierci - mówi politolożka i orientalistka dr Olga Barbasiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako jedyni Żydzi mieli obywatelstwo i opiekę konsularną i mogli jechać dalej do państw trzecich.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Japonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Trójka

Polscy dyplomaci ratujący Żydów. Odbyła się debata nt. Grupy Ładosia

Grupa Ładosia była wspólnym polsko-żydowskim przedsięwzięciem - podkreślali zgodnie uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny. W debacie online poświęconej grupie ratującej Żydów przed Zagładą wzięli udział ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch i Jacek Papis, reżyser filmu "Polmission. Tajemnice paszportów".
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Niemcy Holokaust historia Polski Europa ŚWIAT

Ocalała z Zagłady: mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polski i dla Polaków, bo oni mnie uratowali

- Ja się staram, żeby moje negatywne wspomnienia za bardzo mnie nie bolały. Mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polaków i dla Polski, bo Polacy mnie uratowali - mówi ocalała z Zagłady Halina Friedman. Od środy do czwartku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Holokaust HISTORIA wspomnienie Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata

Stanisław Żaryn w "Washington Examiner": Polska opisywana jest jako współsprawca Holokaustu

Polska od dłuższego czasu jest obiektem bezpodstawnych oskarżeń wykorzystujących historię II wojny światowej oraz niesprawiedliwych interpretacji stosunków między Polakami i Żydami - pisze na łamach "Washington Examiner" rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w tekście pt. "Majstrowanie przy faktach na temat roli Polski w Holokauście".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Żydzi Stanisław Żaryn

Skandaliczna publikacja "New Yorkera". Jastrzębowski: to efekt polityki gdzie nie ma Niemców, a są naziści

- Zostaliśmy haniebnie oskarżeni o coś, co nie miało miejsca. To efekt polityki historycznej zachodu, gdzie nie ma Niemców, a są naziści - powiedział o publikacji amerykańskiego tygodnika, w którym m.in. oskarżono Polaków o morderstwo 3 mln Żydów Sławomir Jastrzębowski, publicysta. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Rafał Potocki i Wojciech Reszczyński.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna media Stany Zjednoczone Żydzi new yorker niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa Holokaust ŚWIAT Ameryka USA Polskie Radio 24

"Atak na cały polski naród". Antoni Macierewicz o publikacji "New Yorker"

- Jestem zbulwersowany stanowiskiem Pawła Śpiewaka (…) wstrząsające jest bronienie zarzutu, iż to Polacy są winni wymordowania 3 mln Żydów. Trzeba do tego ogromnej nienawiści do Polski i polskości i gigantycznej nie tylko niewiedzy ale i niechęci do świadomej wiedzy o rzeczywistym przebiegu wydarzeń - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Antoni Macierewicz Żydzi Holokaust Tadeusz Płużański II wojna światowa

Uratowała kilkaset dzieci z warszawskiego getta. Historia Matyldy Getter

- Niemalże wszystkie placówki prowadzone przez Rodzinę Maryi były miejscem ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. W audycji "Polki" przypominamy postać przełożonej tego zakonu, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Matyldy Getter, która uratowała kilkaset osób z pożogi II wojny światowej i żadnemu dziecku z warszawskiego getta nie odmówiła pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Magdalena Merta POLSKA Żydzi Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja HISTORIA historia Polski chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko na twardo jajko chleb wypieki Kościół