Polskie Radio
Section05
Żydzi

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca"

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca" upamiętniający 79. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny Marsz wyruszył pod hasłem: "Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi". W tym roku hołd oddano nauczycielom z getta związanym z grupą Oneg Szabat, pedagogom oraz przyjaciołom po polskiej stronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa Żydzi getto warszawskie Janusz Korczak II wojna światowa historia Polski

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo getto warszawskie Żydzi pamięć Trójka Katarzyna Cygler

Izaak Babel. Czarodziej słów, kronikarz wojny, wróg Stalina

"Dostrzegał to, czego inni nie dostrzegali, kiedy mówił, głos jego zadziwiał" - pisał o Izaaku Bablu jego przyjaciel Ilia Erenburg. Konstanty Paustowski po lekturze Bablowskiego "Króla" stwierdził: "wszystko, co ten człowiek napisze, nie będzie nigdy bezbarwne i mdłe". Ale wielki talent nie uchronił Izaaka Babla przed zbrodniczą machiną ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi KSIĄŻKA książki literatura opowiadanie proza ZSRR Jerzy Pomianowski Odessa Rosja wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bolszewicy Siemion Budionny

Ambasador RP: ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem, potwierdza to instytut Yad Vashem

- Polska, jako pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec, stanowczo sprzeciwia się negowaniu i minimalizowaniu zbrodni Holokaustu. Natomiast ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem i potwierdza to instytut Yad Vashem - napisała ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska w liście opublikowanym w czwartkowym wydaniu dziennika "The Irish Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irlandia Żydzi Holokaust historia Polski II wojna światowa

"Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W Warszawie wręczono dyplomy i medale

Trzem polskim rodzinom wręczono odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Wyróżnienia za pomoc osobom narodowości żydowskiej otrzymali pośmiertnie Adolf i Janina Kiszło i ich córka Marianna z Podlasia oraz dwie rodziny z Warszawy: Tadeusz i Marianna Gnoińscy oraz Nina, Mikołaj, Justyna i Ignacy Piotrowscy.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi II wojna światowa Izrael historie POLSKA społeczeństwo

Turcja: zidentyfikowano polskiego księdza, który stał za akcją pomocy Żydom w czasie II wojny światowej

Ksiądz Antoni Wojdas to kolejna z osób, która w czasie II wojny światowej udzielała pomocy polskim Żydom napływającym do Turcji. Jak poinformował ambasador RP w Ankarze Jakub Kumoch, duchowny współpracował z konsulem w Stambule Wojciechem Rychlewiczem wydającym Żydom fałszywe zaświadczenia o wyznaniu rzymskokatolickim.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi POLSKA Izrael Turcja ŚWIAT Europa