Polskie Radio
Section05
Żydzi

Obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem. Niemieckie piekło na polskiej ziemi

8 grudnia 1941 roku Niemcy wymordowali w Chełmnie nad Nerem siedmiuset Żydów. Wydarzenie to zapoczątkowało działalność pierwszego nazistowskiego obozu zagłady na ziemiach polskich – KL Kulmhof. Miejsca, gdzie śmierć poniosło około 200 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm Holokaust Chełmno Żydzi

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer urodził się 6 grudnia 1894 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Japonia dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi Szwajcaria historia Polski

Niemcy: przekonywał, że padł ofiarą antysemityzmu, teraz przyznał się do kłamstwa. Nie milkną echa procesu Gila Ofarima

W Niemczech nie milkną echa procesu piosenkarza żydowskiego pochodzenia Gila Ofarima, który w 2021 roku zarzucił pracownikowi hotelu w Lipsku antysemityzm. Potem muzyk sam został oskarżony o zniesławienie. Jak się okazuje - słusznie, bo przyznał, że przez dwa lata kłamał, a do antysemickiego incydentu wcale nie doszło.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Niemcy antysemityzm Żydzi

Francuscy Żydzi obawiają się kolejnych ataków. Dla własnego bezpieczeństwa ukrywają swoją tożsamość

Jak wskazuje "Le Figaro", część francuskich Żydów, będących ofiarami ataków i dyskryminacji, zmieniają swoje nazwiska na skrzynkach pocztowych i identyfikatory na platformach społecznościowych. Przypadki odmowy usług z powodu przynależności religijnej zdarzają się coraz częściej, podobnie, jak szykany ze strony muzułmańskich pracowników - wskazuje francuski dziennik.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Żydzi antysemityzm

Nasila się fala antysemityzmu w Belgii. "Wśród społeczności żydowskich panuje duży strach"

Belgijskie Centrum Równości i Antydyskryminacji Unia opublikowało nowe dane dotyczące liczby otrzymanych zgłoszeń dotyczących antysemityzmu - informuje telewizja VRT. - Od odrodzenia się konfliktu między Izraelem a Hamasem w dniu 7 października otrzymaliśmy 62 doniesienia, które możemy powiązać z nienawiścią do Żydów - mówi Els Keytsman, dyrektor Unii. Jak dodaje, "najwyższy czas, abyśmy poważnie potraktowali obawy społeczności żydowskiej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia antysemityzm Żydzi

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby