Polskie Radio
Section05
Żydzi

Lubliner Festival. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania

Lublin swego czasu był jednym z ważniejszych punktów kultury żydowskiej w Polsce. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczyna, ma wypełnić pustkę kulturową, która powstała po II wojnie światowej i marcu 1968 roku. To wielkie święto muzyki, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Lublin Żydzi MUZYKA Katarzyna Cygler Trójka

Tarnów i okolice – polska Toskania

Winnice, renesansowe zabytki i piękne szlaki rowerowe – to i więcej oferuje Tarnów i okolice, które według geografów są polskim biegunem ciepła, a według pisarzy i poetów – polską Toskanią. Kilka pomysłów na spędzenie wakacyjnych dni w tym malowniczym miejscu podsunął nam Marcin Pałach, przewodnik turystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel turystyka podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA Tarnów Toskania rower Żydzi małopolskie

Julian Stryjkowski. Piewca "narodu, którego już nie ma"

– Cel, jaki postawiłem sobie w swoim pisarstwie, to uratowanie pamięci narodu, postawienie, wedle moich skromnych sił, pomnika dla narodu, który zginął – mówił Julian Stryjkowski w Polskim Radiu w 1975 roku. 27 kwietnia mija 26. rocznica śmierci pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski literatura Żydzi Galicja II wojna światowa PRL komunizm historia Polski historia Europy HISTORIA KSIĄŻKA książki proza pisarz

Rocznica śmierci Edyty Stein. Uroczystości z udziałem wiceministra kultury

We wtorek minie 80 lat od śmierci św. Edyty Stein, niemieckiej filozof i teolog pochodzenia żydowskiego, zamordowanej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach upamiętniających karmelitankę, które odbędą się w poniedziałek we Wrocławiu, weźmie udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dolnośląskie Wrocław Jarosław Sellin Żydzi II wojna światowa Holokaust

Gęsiówka. Obóz koncentracyjny w środku Warszawy

5 sierpnia 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, batalion Armii Krajowej "Zośka" uwolnił więźniów z warszawskiego obozu koncentracyjnego, zwanego Gęsiówką. – Gdy już przegoniliśmy Niemców, nagle zostaliśmy otoczeni przez setki więźniów w pasiakach. Dopiero wtedy zorientowaliśmy się, że uwalniamy Żydów – opowiadał uczestnik walk, Witold Sikorski ps. Boruta.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust Powstanie Warszawskie powstanie w getcie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka getto warszawskie Żydzi

Isaac Bashevis Singer. Cząstka Warszawy pozostała w nim na zawsze

24 lipca 1991 roku, zmarł Isaac Bashevis Singer, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku. - Kiedy mówię Warszawa, to oczami duszy widzę dawną żydowską Warszawę. Widzę dawne żydowskie ulice, kramy, bożnice, domy, targowiska, podwórka pełne żydowskich mieszkańców. Wbrew temu, co wiem […] nie potrafię sobie przedstawić Warszawy jako zwałów gruzu [….] - podkreślał Izaak Bashevis Singer w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Warszawa Żydzi II RP II wojna światowa Holokaust Izaac Bashevis Singer HISTORIA

Manifest PKWN. Dr Gontarczyk: dokument-wytrych, Sowieci nie zamierzali go respektować

- Cały PKWN, cały dekret 22 lipca był jednym wielkim oszustwem. Komuniści nie wprowadzili większość reform, które zapowiadali. Paradoksem jest, że w latach 50. powstała pierwsza edycja dokumentów komunistycznych epoki. Tak samo jak deklaracje programowe Polskiej Partii Robotniczej, manifest PKWN zostały ocenzurowane - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk z Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski nazizm Żydzi socjalizm PRL II wojna światowa

80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Senat podjął uchwałę

Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. "Niech pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowi wyraz potępienia ludobójczych działań, tak by okrucieństwo, jakie wydarzyło się przed 80 lat, nigdy już się nie powtórzyło" - zapisano w uchwale. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm getto warszawskie Żydzi Senat Holokaust Niemcy historia Polski