Redakcja Polska

Na Podolu odsłonięto tablicę upamiętniającą premiera Walerego Sławka

14.12.2019 17:33
W Strutynce na Podolu odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą Waleremu Sławkowi, trzykrotnemu premierowi Polski, marszałkowi Sejmu oraz jednemu z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, który urodził się w tej położonej na Ukrainie wsi.
Audio
  • Odsłonięto tablicę pamiątkową Walerego Sławka. Relacja Pawła Buszki (IAR)
W Strutynce upamiętniono Walerego Sławka
W Strutynce upamiętniono Walerego SławkaPLinWinnica / Twitter

- Powinniśmy szukać postaci, które nas łączą. Walery Sławek jest takim filarem pojednania polsko-ukraińskiego - powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Pomysłodawcą uhonorowania Walerego Sławka jest znany polski działacz na Ukrainie Jerzy Wójcicki. - W tym roku mija 140 lat od urodzin i 80 lat od daty jego śmierci. Trudno znaleźć postacie, które idealnie byłyby dostosowane do realiów, które mamy dzisiaj w Polsce i na Ukrainie, bo historia jest traktowana różnie. Sławek był ważny i dla Polaków, i dla Ukraińców, bo przez cały czas starał się integrować Ukrainę w ten obszar europejski - powiedział polskim dziennikarzom. - Sławek był blisko związany z (prezydentem Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem) Petlurą, ze środowiskiem ukraińskim i dobrze mówił po ukraińsku. Był jednym z najbliższych przyjaciół Piłsudskiego i jest bardzo ważną osobą nie tylko dla Polski, ale i dla Ukrainy - zaznaczył Wójcicki.

Małgorzata Gosiewska zwróciła uwagę, że Sławek działał w czasach, które bardzo przypominają obecne. - Sytuacja jest dziś podobna, bo w tle mamy cały czas Rosję, która próbuje nam odebrać niepodległość, z którą w tej chwili walczy Ukraina i to walczy o podstawowe wartości, również w naszym imieniu. Tak jak my kiedyś walczyliśmy w imieniu całej Europy i broniliśmy jej przed nawałą bolszewicką. Sławek jest świetną postacią, by tę historię relacji polsko-ukraińskich i walki z Rosją pokazywać - oceniła w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej premiera Sławka uczestniczyła także senator Maria Koc. - Jest to postać ważna nie tylko dla naszej, polskiej historii, ale jest to postać ważna dla budowania pozytywnych relacji między narodem polskim i ukraińskim. Sławek w 1920 roku był uczestnikiem podpisania w pobliskiej Winnicy sojuszu polsko-ukraińskiego, kiedy dwa nasze narody walczyły o niepodległość - powiedziała. - Takie inicjatywy cieszą, bardzo dobrze rokują i pokazują, jak wiele rzeczy nas łączy, jeśli chodzi o naszą historię i wielkich bohaterów. To pozwala patrzeć na przyszłość stosunków polsko-ukraińskich z nadzieją - podkreśliła senator Koc.

Walery Sławek był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, współtwórcą Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierzem Legionów. Był członkiem Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej, oficerem Wojska Polskiego, twórcą BBWR, marszałkiem Sejmu i trzykrotnym premierem.

Uroczystości w Strutynce zorganizował konsulat RP w Winnicy oraz lokalne władze ukraińskie. W sobotę w Winnicy odbył się jednocześnie I Przegląd Kolęd Polskich, w którym uczestniczyła delegacja z Polski na czele z wicemarszałek Gosiewską.

PAP/IAR/dad