X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Litwini oddają hołd zabitym pod wileńską wieżą telewizyjną w 1991 roku

13.01.2020 10:53
Na Litwie obchodzony jest dzisiaj Dzień Obrońców Wolności. 29 lat temu w nocy z 12 na 13 stycznia Litwini zebrali się przy strategicznych obiektach w Wilnie, aby nie dopuścić do ich zajęcia przez żołnierzy sowieckich. Pod wieżą telewizyjną zginęło wtedy 14 osób.
Audio
  • Litwini oddają hołd zabitym pod wileńską wieżą telewizyjną w 1991 roku. Relacja Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFlickr/Olli Henze

Litwa już od kilku dni w ramach różnych uroczystości wspomina mieszkańców, którzy ponieśli śmierć pod kołami radzieckich czołgów przy wieży telewizyjnej. W sobotę w Wilnie odbył się 29. międzynarodowy bieg "Drogą życia i śmierci". Jego trasa zawsze wiedzie od cmentarza na Antokolu, gdzie pochowana jest część ofiar, do dzielnicy Karolinki - pod wieżę telewizyjną. W biegu wzięło udział ponad dziewięć tysięcy osób.

W niedzielę wieczorem w miejscach, gdzie 29 lat temu zbierali się mieszkańcy, aby bronić świeżo odzyskanej wolności, zapłonęły ogniska pamięci.

Dziś przed południem odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku na placu Niepodległości przy litewskim parlamencie oraz uroczystości państwowe w Sejmie. W południe zostaną wciągnięte na maszt flagi państwowe. Hołd poległym władze kraju oddadzą też na cmentarzu Antokolskim i na uroczystej mszy świętej w wileńskiej Katedrze. Oprócz tego, w całym kraju odbędzie się akcja obywatelska - "Pamięć jest żywa, ponieważ świadczy". Rano w oknach instytucji państwowych i szkołach na całej Litwie zapłoną światła pamięci.

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna, zajęły wieżę telewizyjną i inne strategiczne obiekty. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób narodowości litewskiej, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Mniejszość litewska w Polsce prowadziła wówczas zbiórkę lekarstw i pieniędzy. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności. Symbolem Dnia Obrońców Wolności jest niezapominajka, którą wielu mieszkańców Litwy przypina w tych dniach do ubrania. Kwiatek ma przypominać o tych, którym kraj zawdzięcza wolność.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Litwa