X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosjanie pamiętają, że NKWD przywoziło zesłańców z Polski

10.02.2020 11:40
W Rosji nie zapomniano o Polakach - ofiarach stalinowskich represji. W wielu miejscowościach położonych wzdłuż trasy kolejowej Moskwa-Archangielsk do tej pory żyje pamięć o naszych rodakach przywiezionych w bydlęcych wagonach i zmuszanych do pracy w lesie. W poniedziałek mija osiemdziesiąta rocznica rozpoczęcia przez Sowietów deportacji Polaków z Kresów Wschodnich II RP do łagrów w głębi ZSRR.
Audio
  • Rosjanie pamiętają, że NKWD przywoziło zesłańców z Polski. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Dziś mija 80 rocznica pierwszej deportacji - relacja Ewy Plisieckiej
22.11.1940, Polscy zesłańcy, okolice Swierdłowska, ZSRR. Grupa kobiet pracujących przy wyrębie lasu. Na odwrocie podpis: Pamiątka z Uralu. Świerdłowsk
22.11.1940, Polscy zesłańcy, okolice Swierdłowska, ZSRR. Grupa kobiet pracujących przy wyrębie lasu. Na odwrocie podpis: „Pamiątka z Uralu. Świerdłowsk”NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Halina Karny, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/ok_001506_1392292177.jpg.php

Pierwsze pociągi, które wyruszyły z ziemi lwowskiej i grodzieńskiej, docierały między innymi do obozów pracy w obwodzie archangielskim, w okolice miast Wołogda, Niandoma i Kotłas. Mieszkańcy okolicznych wsi powtarzają opowieści swoich dziadków i rodziców o Polakach przywożonych bydlęcymi wagonami. - Zopowiadań starszych wiemy, że przywieziono bardzo wielu ludzi, w tym maleńkie dzieci. Oni pracowali przy wyrębie drzew. Baraki, w których mieszkali, nie zachowały się, dawno zarósł też cmentarz - tam była taka zbiorowa mogiła - opowiadała Polskiemu Radiu mieszkanka wsi Buraczycha.

Według zachowanych i odtajnionych dokumentów NKWD łącznie sowieckie deportacje objęły ponad 320 tysięcy osób. Związek Sybiraków szacuje, że w głąb ZSRR wywieziono około półtora miliona osób, z których co trzecia zmarła w wyniku chorób, zimna, głodu i wycieńczenia.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: ZSRR Rosja Syberia