X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Coraz mniej osób przechodzi na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego

14.02.2020 13:28
Coraz mniej osób przechodzi na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego - wynika z analizy przeprowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak powiedziała IAR prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, o ile w latach 2015-2017 na emeryturę po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn przechodziło ponad 80 procent uprawnionych, to w roku 2018 było to 57 procent a w roku 2019, 60 procent, z czego 15 procent w rok po nabyciu uprawnień. "Są to bardzo pozytywne wyniki" - podkreśla prezes Uścińska.
Audio
  • Prezes Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że dłuższa praca ma istotny wpływ na kwotę zgromadzonych składek i na średnie dalsze trwanie życia podczas pobierania emerytury (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com

Dodaje, że przejście na emeryturę bardziej opóźniały kobiety, których wiek emerytalny jest krótszy niż mężczyzn. Prezes Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że dłuższa praca ma istotny wpływ na kwotę zgromadzonych składek i na średnie dalsze trwanie życia podczas pobierania emerytury. Te dwa czynniki właśnie są brane pod uwagę podczas wyliczania wysokości świadczenia - podkreśla prezes ZUS. Przypomina, iż wysokość emerytury obliczana jest przez podzielenie kwoty zgromadzonych zwaloryzowanych składek przez średnie dalsze trwanie życia. Obecnie to średnie dalsze trwanie życia po osiągnięciu wieku emerytalnego wynosi dla kobiet 22 lata czyli 261 miesięcy a dla mężczyzn 18 lat czyli 217 miesięcy.

Według profesor Uścińskiej Polacy są coraz bardziej świadomi, że wysokość ich emerytury zależy od nich samych. Duży wpływ na tę świadomość ma wprowadzenie od lipca 2017 roku doradców emerytalnych w każdym oddziale ZUS. Doradcy pomagają wyliczyć emeryturę, pomagają też w podjęciu decyzji dotyczącej terminu przejścia na nią. Udzielają informacji jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące lub lata. Od początku lipca 2017 roku do doradców po przyszło ponad 20 milionów osób. Doradcy wykonali ponad 2 miliony obliczeń w kalkulatorze emerytalnym. Prezes Uścińska zaznaczyła, że te wizyty u doradców są stałym elementem funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i sal obsługi klientów.

Dłuższej pracy Polaków sprzyja też dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie - zwraca uwagę prezes Gertruda Uścińska. Informuje też, iż w latach 2015 - 2019 nastąpił wzrost o 30 procent osób, które po przejściu na emeryturę są aktywne na rynku pracy.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: rynek pracy emerytura