Polskie Radio
Section05
emerytura

13. i 14. emerytura - solidne wsparcie finansowe dla seniorów

Seniorzy w ramach tzw. "trzynastki" otrzymują jednorazowo - już drugi rok z rzędu - około 980 zł. Natomiast 14. emerytura zgodnie z zapowiedziami ma zostać wypłacona pierwszy raz pod koniec 2021 roku, ale na nieco innych zasadach aniżeli 13. emerytura. Oto szczegóły tego finansowego wsparcia. 
Zobacz więcej na temat:  emerytura ZUS finanse osobiste Andrzej Duda pieniądze starość rząd ubezpieczenie 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

"To absolutnie wykluczone". Deklaracja prezydenta ws. małżeństw jednopłciowych

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapowiada, że nie podpisze ustawy wprowadzającej małżeństwa homoseksualne wraz z możliwością adopcji dzieci. Polityk był o to pytany w telewizyjnej debacie kandydatów na prezydenta w TVP.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 POLSKA polityka Andrzej Duda Małgorzata Kidawa-Błońska Władysław Kosiniak-Kamysz Szymon Hołownia społeczeństwo emerytura małżeństwo Krzysztof Bosak

Polityczny bój o wiek emerytalny. Platforma przyznaje się do błędu

Kiedy rząd Donalda Tuska – wbrew opinii społecznej i związkowcom – podniósł w maju 2012 r. wiek emerytalny z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do 67 lat dla wszystkich, Prawo i Sprawiedliwość uczyniło z anulowania tej decyzji jedną z głównych obietnic wyborczych. Zmianę tę – przy poparciu Prezydenta RP – rząd Beaty Szydło wprowadził jako jedną z pierwszych.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Andrzej Duda wiek emerytalny w Polsce POLSKA 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Program Mama 4+. Bo wychowywanie dzieci to też duży wysiłek

To forma docenienia trudu rodziców, którzy wychowali kilkoro dzieci i nie zawsze mieli możliwość wypracowania sobie prawa do emerytury. Program Mama 4+, przewidujący wypłatę tzw. matczynych emerytur, to jeden z filarów polityki społecznej i prorodzinnej Zjednoczonej Prawicy. - Nasza polityka to nie tylko inwestowanie w rodziny z małymi dziećmi, ale też wspieranie osób, które włożyły wiele trudu w wychowanie większej liczby dzieci, a dzisiaj żyją na granicy ubóstwa - podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  rodzina emerytura dzieci Andrzej Duda Marlena Maląg Elżbieta Rafalska macierzyństwo 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Prezes ZUS o wypłatach "trzynastek": to zadanie jest praktycznie zrealizowane

- Pomimo, że diametralnie zmieniła się sytuacja społeczna, zdrowotna i ekonomiczna, wykonujemy wszystkie przypisane nam i dodane w ostatnim okresie zadania ustawowe i statutowe. W szczególności tak kluczowe, jak terminowa wypłata rent i emerytur - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce Antoni Trzmiel senior społeczeństwo emerytura ZUS

"Trzynastka" cieszy emerytów. Dodatkowe wsparcie dzięki podpisowi Andrzeja Dudy

Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" została wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
Zobacz więcej na temat:  emerytura ustawa POLSKA prezydent Andrzej Duda GOSPODARKA społeczeństwo infografika 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy