Polskie Radio
Section05
emerytura

Prezes ZUS: ponad 260 mld zł w tym roku i ponad 300 mld zł w przyszłym, to dodatkowe wsparcie finansowe polskich seniorów

- W tym roku seniorzy otrzymali znaczne wsparcie finansowe, w postaci ponad 7 proc. waloryzacji rent i emerytur, dodatkowych 13-ych i 14-ych emerytur oraz innych dodatków na sumę ponad 265 mld zł.Na przyszły rok są planowane wydatki przekraczające 300 mld zł, w tym bardzo wysoka waloryzacja, zbliżająca się do 14 procent -  mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS senior pomoc społeczna emerytura zatrudnienie

Polityka senioralna. Minister Maląg: dbamy o to, aby była oparta na dwóch silnych filarach

- Dbamy o to, by polityka senioralna państwa była oparta na dwóch silnych filarach - wsparciu finansowym i wsparciu aktywności osób starszych. Gdy jesteśmy aktywni, chce nam się żyć - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg podczas spotkania z seniorami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej senior emerytura POLSKA społeczeństwo

Rolnicy dostaną waloryzację emerytur. Jednoznaczne słowa premiera Morawieckiego: kwoty będą znaczące

- Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z UE, o wiele więcej pieniędzy dokładamy do nich z budżetu państwa - powiedział Mateusz Morawiecki podczas święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Premier zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur, a temat ten również poruszył obecny na uroczystościach minister Henryk Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rolnictwo Mateusz Morawiecki Henryk Kowalczyk Konstanty Radziwiłł emerytura

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja ceny żywności

Polacy coraz częściej oszczędzają na emeryturę. Wiceprezes PFR: to zmiana fundamentalna

Choć rzeczywistość nie sprzyja oszczędzaniu, Pracownicze Plany Kapitałowe skutecznie zachęcają Polaków do odkładania na przyszłą emeryturę. Liczba oszczędzających we wszystkich programach emerytalnych wynosi już 4 miliony osób - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Przypomniał, że każde 100 zł, które wpłacamy na nasz rachunek w PPK, oznacza drugie 100 zł w postaci dopłat od pracodawcy i państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe emerytura oszczędzanie senior finanse osobiste

Eksperci: powinniśmy rozwijać przede wszystkim budownictwo czynszowe

Tanie kredyty dla młodych nie rozwiążą problemu dostępności mieszkań. Należy rozwijać tanie budownictwo czynszowe realizowane w samorządach. Pytanie też kto miałby zapłacić ostatecznie za tani kredyt współfinansowany przez BGK. Wygląda na to, że inni podatnicy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza":  Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji  Lewiatan. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura mieszkanie dla młodych budownictwo kredyt hipoteczny

Marlena Maląg: programy społeczne są konieczne w trudnych czasach

W przyszłorocznym budżecie zachowujemy wszystkie programy społeczne, bo trzeba wspierać Polaków w trudnym czasie inflacji i hamującej gospodarki. Jednym z takich programów jest Dobry Start, ważny przy zakupach podstawowego wyposażenia uczniów, którzy już jutro rozpoczną nowy rok szkolny. Są też i w razie potrzeby będą punktowe wsparcia, jak chociażby teraz dla nadodrzańskich przedsiębiorców. Musimy mieć na to pieniądze i tak planujemy dochody państwa, żeby one były - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ emerytura pomoc społeczna budżet Polski