Polskie Radio
Section05
emerytura

Dodatkowe dochody emerytów. Zbliża się ważny termin

Jeśli dorabiasz do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy świadczenie. Zgłoszenie o osiągniętych przychodach musi trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 29 lutego - przypomina ZUS. Dotyczy to osób, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego i obejmuje tylko zarobki z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowę o pracę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura praca finanse osobiste świadczenia ZUS ZUS

Żyjemy coraz dłużej. Co na to statystyki?

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki i negatywne nastawienie. Żyjemy coraz dłużej, ale czy zdrowiej? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego kobiety mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo dożycia 90 lat niż mężczyźni. Jakie są tego przyczyny? Które nawyki mają wpływ na naszą kondycję? Co zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka senior długość życia długowieczność zdrowie zdrowie i dieta dieta emerytura Radosław Nałęcz Aleksandra Dobieszewska

Waloryzacja emerytur 2024. Są najnowsze wyliczenia ZUS

Najniższa emerytura od 1 marca wzrośnie o 192,52 zł i wyniesie 1780,96 zł brutto - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tej samej wysokości będzie renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia w związku z waloryzacją. W tym roku wskaźnik waloryzacji wynosi 112,12 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ZUS GOSPODARKA finanse świadczenia ZUS waloryzacja emerytur emerytura społeczeństwo

Kiedy druga waloryzacja emerytur i rent? Wiceminister wskazał miesiąc

- Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu; projekt w tej sprawie jest na etapie Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Od 1 marca świadczenia wzrosną o 12,12 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski polityka emerytura renta dożywotnia waloryzacja emerytur społeczeństwo GOSPODARKA

Eksperci: trzeba będzie dopasować ulgi w podatkach i tarcze antyinflacyjne do możliwości budżetu państwa

Za kilka miesięcy trzeba będzie urealnić kampanijne obietnice, które  stopniu obciążają finanse publiczne z deficytem zbliżającym się do 6 proc. Specjalnego namysłu wymaga likwidacja tarczy blokującej wzrost cen anergii. Powinno się to odbyć stopniowo bez szoku dla rodzin i firm  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki emerytura centralny port komunikacyjny rząd wybory w Polsce dług publiczny finanse publiczne

Eksperci: wysoka waloryzacja emerytur to efekt wciąż wysokiej inflacji

Podwyżka rent i emerytur, z której zawsze cieszą się świadczeniobiorcy wynika ze zwykłego algorytmu bazującego na wróżcie inflacji i podwyżkach wynagrodzeń. O tym trzeba pamiętać, bo przecież cały czas chcemy inflację zmniejszać, żeby nie drenowała naszych kieszeni. Z drugiej strony zmniejszając ją poprzez tarcze osłonowe sami z naszych podatków za te tarcze płacimy. Stajemy, więc przed dylematem czy tak postępować nadal, choć szok cenowy różnie odbija się na różnych grupach społecznych i już decyzję rządu jest to, kogo i w jakim stopniu wspierać i na ile daje na to szansę sytuacja budżetu państwa - wskazywali goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura senior wynagradzanie inflacja

Coraz mniej urodzeń w Polsce. Wiceminister rodziny: mamy plan na wyjście z zapaści demograficznej

- Dane GUS na temat spadku urodzeń są zatrważające. Powołamy Radę Polityki Rodzinnej i Demograficznej, która wypracuje rozwiązania pozwalające nam wyjść z zapaści demograficznej - zapowiedziała wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska. Zapowiedziała nowy program - "Aktywny Rodzic" i zmiany w "Maluchu plus".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus dzieci noworodek emerytura 800+ rodzina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo

PR24 Projekt ws. renty wdowiej. Ekspert: odpowiada na istniejącą potrzebę społeczną

- To dobry pomysł. Warto w tę stronę iść, będzie to realna odpowiedź na rzeczywiście istniejącą potrzebę społeczną. Problem obniżenia standardu życia w gospodarstwach emeryckich jest widoczny i w badaniach, i w praktyce - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Wojewódka, radca prawny, ekspert w Instytucie  Emerytalnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo emerytura senior GOSPODARKA

"Silversi": coraz silniejsza grupa społeczna. Jakie są ich zalety, a jakie słabości?

W Polsce rośnie liczba osób w wieku 50+: obecnie jest ich ponad 14 mln, czyli stanowią blisko 40 procent społeczeństwa. I ta grupa stale się zwiększa. Nazywani "silversami" stają się coraz ważniejszą i silniejszą grupą, która ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. I wcale nie zamierzają odchodzić na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo silver generation silversi emerytura starość aktywność praca pokolenie z Witold Lazar Trójka

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski: waloryzacja świadczeń, 14-ta emerytura i renty wdowie. To będzie zrealizowane, ale bez podwyżki składki zdrowotnej

Marcowa waloryzacja rent i emerytur może wynieść ok. 12,3 procent, ale na konkretną wielkość musimy jeszcze poczekać kilka dni. Na pewno jednak będzie ona wypłacona w marcu tak jak i 13 emerytura. Nie trwają też żadne prace nad likwidacją 14-ej emerytury ani nad ograniczeniem kręgu osób dno niej uprawnionych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS renta rodzinna składka zus waloryzacja emerytur

TYLKO U NAS 7 tys. zasiłku pogrzebowego i dwie waloryzacje emerytur. Znamy plany rządu

- Chcemy, by zasiłek pogrzebowy pokrył większość kosztów przeciętnego pogrzebu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej, tłumacząc plany podniesienia kwoty wypłacanej po utracie bliskiej osoby z 4 do 7 tysięcy złotych. Wskazał też, że jego resort chce wprowadzić drugą waloryzację emerytur na stałe do systemu ubezpieczeń społecznych, ale obwarować ją pewnymi warunkami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej GOSPODARKA