Polskie Radio
Section05
emerytura

Marlena Maląg: program inwestowania w rodzinę będziemy nie tylko kontynuować, ale wręcz rozwijać

Od początku, gdy rząd PiS zdecydował się na wprowadzenie programu "Rodzina 500+" wielokrotnie słyszeliśmy od opozycji, że na tak szeroki program nie będzie pieniędzy, a rodzice nie będą wiedzieli, na co te pieniądze wydawać. Mówiono, że powinien by katalog dopuszczalnych zakupów. My od początku staliśmy na stanowisku, że silna rodzina wzmocniona przez państwo, może sprawnie działać. Po 5 latach wiemy, że te ponad 141 mld zł, które już trafiło do polskich rodzin, to przede wszystkim podniesienie ich godności - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny tarcza antykryzysowa 500+ Koronawirus w Polsce samorząd rodzina emerytura

Większe wsparcie dla opozycjonistów z okresu PRL. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do ustawy zwiększającej wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej z czasów PRL. Nowelizacja zwiększa progi dochodowe, które uprawniają do jednorazowej i okresowej pomocy finansowej. Umożliwia też przyznanie przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pomocy dwa razy w roku, a nie jak dotąd raz na 12 miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka Senat emerytura

TRANSMISJA Prace nad projektem dot. likwidacji OFE będą kontynuowane. Posłowie zdecydowali

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem dotyczącym przeniesienia środków z OFE na IKE. Podczas głosowania nie przeszły wnioski opozycji o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu. Wieczorem odbędzie się natomiast pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender".
Zobacz więcej na temat:  Sejm OFE ike ofe czy zus emerytura pieniądze finanse społeczeństwo ZUS POLSKA

Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE

- Projekt ustawy regulującej problem programu OFE zmarginalizowanego w latach 2013 - 2014, daje Polakom możliwość wyboru gdzie chcą powierzać swoje pieniądze na przyszłą emeryturę. Rząd nie rekomenduje jaką drogę wybrać - powiedział Waldemar Buda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura renta dożywotnia

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmują także mikrofirmy. Trwa IV etap programu

Jeżeli choć jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie chce oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych, wtedy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu wdrożenie programu - uważa ekspert regionalny PPK Maciej Sawicz. Od dnia 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV, ostatni etap wdrożenia PPK.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK pracodawcy pracownik finanse Pracownicze Plany Kapitałowe

Eksperci: wybór między IKE a ZUS zależy od wieku, indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej

Ostateczna likwidacja OFE to swoisty cios miłosierdzia dla tej instytucji, którą poprzedni rząd zdewastował, podważając cały system emerytalny. Teraz ważne jest, żeby każdy miał dostęp do informacji, jakie będą następstwa pozostawienia pieniędzy na IKE, a jakie przeniesienia ich do ZUS – mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej i Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  emerytura ZUS ofe czy zus ike GOSPODARKA