Polskie Radio
Section05
emerytura

ANALIZA "Bufor na ciężkie czasy". Jak dziś prosperowałyby polskie rodziny, gdyby nie polityka społeczna rządu?

- Sytuacja ekonomiczna polskich rodzin od 2015 roku znacząco się poprawiła. To efekt systematycznego podnoszenia płacy minimalnej, a także wdrożenia takich programów jak 500+ i większego niż kiedykolwiek wsparcia finansowego emerytów i rencistów - poinformował prof. Zbigniew Krysiak z SGH w Warszawie. Dodał, że środki te w okresie inflacji stanowią też pewien bufor dla wielu rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg emerytura emerytura pomostowa renta rodzinna wynagradzanie

Lewica i PiS na "tak" w sprawie seniorów. Ueberhan: często zgadzamy się, jeśli chodzi o pomoc

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Ueberhan mówiła, że w sprawach społecznych i tych dotyczących pomocy Lewica głosuje tak jak PiS. Jednak, jak zaznaczyła, "diabeł tkwi w szczegółach". Poseł odniosła się też do świadczeń dla emerytów, tak zwanych "trzynastek" i "czternastek", którym Lewica daje zielone światło. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica Magdalena Ogórek emerytura sondaże sondaż PiS senior

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Maląg: rynek pracy jest stabilny

- Polska ma najniższe bezrobocie od 32 lat. Dziś sytuacja jest bardzo dobra, rynek pracy jest stabilny - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zastrzegła jednocześnie, że w kolejnych miesiącach spodziewane jest spowolnienie gospodarcze i możliwe, że wskaźnik bezrobocia pójdzie w górę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Marlena Maląg 500+ emerytura bezrobocie inflacja Grzegorz Jankowski

Ponad 17 mln osób płaci składki do FUS. Prezes ZUS: sytuacja jest dobra mimo rosnących wydatków

Pracuje rekordowa liczba osób, wynagrodzenia rosną w tempie dwucyfrowym, mamy bardzo dobrą sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wpływa dużo składek, a dokłada się do nich również ponad 350 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy, więc w mniejszym stopniu korzystamy z dotacji budżetowej - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS składki na ubezpieczenie ubezpieczenie emerytura

Marlena Maląg: bezrobocie jest niskie, nie spodziewamy się jego wzrostu po sezonie letnim

- Niskie bezrobocie to między innymi efekt interwencji państwa i wsparcia dla firm, które w pandemii nie likwidowały miejsc pracy. Również rozwój inwestycji strategicznych przyczynił się do spadku stopy bezrobocia - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Marlena Maląg 500+ emerytura bezrobocie inflacja

Premier Morawiecki: mamy stan finansów publicznych, który pozwala łagodzić ból inflacji

- Mamy dziś stan finansów publicznych, który pozwala nam łagodzić ten ból inflacji. Łagodzić w ten sposób, że utrzymujemy i - ku wściekłości naszych oponentów politycznych - dalej będziemy utrzymywać nie tylko trzynastą, ale też czternastą emeryturę, i wkrótce dojdzie do wypłat - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Turowie (Zachodniopomorskie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Turów inflacja COVID-19 emerytura polityka Prawo i Sprawiedliwość opozycja