X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Londyn: w poniedziałek prezentacja anglojęzycznej "Listy Ładosia"

21.02.2020 15:09
W poniedziałek w Londynie Instytut Pileckiego oficjalnie zaprezentuje anglojęzyczne wydanie "Listy Ładosia". To opublikowany w grudniu wykaz ponad 3200 osób, którym w okresie II wojny światowej polscy dyplomaci pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia wraz z organizacjami żydowskimi w Szwajcarii wystawiali fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Te dokumenty zwiększały szanse Żydów w całej Europie na przeżycie Holokaustu.
Audio
  • W poniedziałek prezentacja anglojęzycznej "Listy Ładosia", wykazu 3 tysięcy Żydów z paszportami latynoamerykańskimi. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Zdjęcia Żydów, uratowanych przez polskich dyplomatów
Zdjęcia Żydów, uratowanych przez polskich dyplomatów Foto: Karol Darmoros/IAR

Współautor publikacji Bartłomiej Zygmunt powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki szerokiej reakcji na wydaną po polsku "Listę Ładosia", można było uzupełnić wersję angielską o nowe informacje. - W archiwach już nie znajdowaliśmy dokumentów potwierdzających dalszych losów tych osób. Dzięki publikacji, udało się nam ustalić około 50 osób, których los wcześniej był nieznany. Poznaliśmy ten los. Zatem w publikacji anglojęzycznej zawarliśmy te nowe dane - wyjaśnił współautor "Listy Ładosia".

Po londyńskiej premierze "Listy Ładosia", jej współautorzy udadzą się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaplanowano spotkania w Nowym Jorku i w Connecticut. Chodzi przede wszystkim o dotarcie do szerszego grona odbiorców - wyjaśniał Bartłomiej Zygmunt. Jak dodał, "Lista Ładosia" już teraz pozwoliła na odtworzenie wielu rodzinnych losów. - Ostatnio dostaliśmy informację, że pewna osoba znalazła na liście swoją prababcię. Prosiła o jakieś dodatkowe dane, ponieważ ona sama nigdy ich nie znalazła w żadnych archiwach. A my dotarliśmy do dokumentów, w których jest wspomniana ta osoba i prosiła o dodatkowe dane, ponieważ wybiera się do Polski, chce odwiedzić miejsca pamięci i jednocześnie chciałaby dowiedzieć się czegoś więcej o swej rodzinie, wcześniej nie mogła tego zrobić - tłumaczył Bartłomiej Zygmunt.

Badacze podkreślają, że wykaz ponad 3 tysięcy osób zawiera tylko część tych, którym próbowali pomóc polscy dyplomaci i ich żydowscy współpracownicy. Według różnych szacunków, Grupa Ładosia wystawiła około 4-5 tysięcy dokumentów, a akcja paszportowa mogła objąć od 8 do 10 tysięcy osób. Liczbę ocalonych dzięki tej akcji ocenia się na 2-3 tysiące Żydów pochodzących z prawie wszystkich krajów okupowanej Europy, w większości z Polski, Holandii i Niemiec.

Działania odbywały się za wiedzą i wsparciem polskiego rządu na uchodźstwie. Polacy udostępnili także organizacjom żydowskim szyfry dyplomatyczne, co umożliwiło im korespondencję z okrążonej przez nazistowskie Niemcy Szwajcarii m.in. do USA.

"Lista Ładosia" powstała w Instytucie Pileckiego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Żydowskim Instytutem Historycznym, Ambasadą RP w Bernie oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Holokaust Żydzi