Redakcja Polska

"W uznaniu znamienitych zasług". Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

03.05.2020 16:00
Prezydent Andrzej Duda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego, onkologa, profesora Andrzeja Kułakowskiego oraz ekonomistę i historyka, profesora Wojciecha Roszkowskiego.
Prezydent Andrzej Duda wręcza Order Orła Bialego prof. Wojciechowi Roszkowskiemu
Prezydent Andrzej Duda wręcza Order Orła Bialego prof. Wojciechowi RoszkowskiemuFoto: Twitter/Kancelaria Prezydenta RP

Profesor Andrzej Kułakowski jest lekarzem, chirurgiem onkologiem, współtwórcą nowoczesnej chirurgii onkologicznej w Polsce, wychowawcą wielu pokoleń lekarzy.

Odznaczony został "w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej onkologii, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej oraz popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie".

Profesor Wojciech Roszkowski jest ekonomistą, historykiem, nauczycielem akademickim, autorem publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert "Najnowszej historii Polski".

"Zaangażowanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego"

Prezydent uhonorował go Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną".

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Orła Białego, jej członkowie powoływani są przez prezydenta na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym Orderem.

IAR/ho