Polskie Radio
Section05
Order Orła Białego

Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika

256 lat temu Król Stanisław August Poniatowski ustanowił jeden z najważniejszych polskich orderów - Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Odznaczenie to, ustanowione 7 maja 1765 roku zajęło drugie w hierarchii miejsce po Orderze Orła Białego, a przed Orderem Virtuti Militari. Dewizą tego pięknego odznaczenia było: Praemiando Incicat - czyli Nagradzając Zachęca.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Rosja Order Orła Białego

Decyzje Watykanu ws. kard. Gulbinowicza. Lewica chce odebrania mu Orderu Orła Białego

Z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do odebrania Orderu Orła Białego kard. Henrykowi Gulbinowiczowi zwróciła się w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy grupa przedstawicieli Lewicy, w tym wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i szef Wiosny, europoseł Robert Biedroń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prezydent lewica Andrzej Duda Henryk Gulbinowicz pedofilia Order Orła Białego

Pogrzeb Henryka Wujca. Działacz opozycji w PRL pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

W Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza św. pogrzebowa Henryka Wujca, byłego działacza opozycji demokratycznej, członka KOR, działacza Solidarności, a po 1989 r. wieloletniego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  PRL POLSKA polityka Henryk Wujec Andrzej Duda opozycja demokratyczna Solidarność Order Orła Białego

Prezydent: przyznając ordery, będę się kierował wewnętrznym przekonaniem i interesem RP

- Te ordery są symbolami wolnej, silnej Polski; po tym, kto je dostaje, widać też, jakie wartości w danym momencie w naszym kraju są uznawane za najważniejsze - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Order Orła Białego Order Odrodzenia Polski

"Dziękuję za to polskie świadectwo o Zagładzie". Prezydent odznaczył Zofię Posmysz-Piasecką

Pisarka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe Zofia Stefania Posmysz-Piasecka została odznaczona Orderem Orła Białego. Prezydent przypomniał, że "pani Zofia Posmysz jest osobą, która w niezwykły sposób przeżyła ten straszliwy dramat, jakim było uwięzienie, zniewolenie w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady".
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego POLSKA prezydent Andrzej Duda

M. Iwanow: K. Morawiecki uważał, że Okrągły Stół był zdradą

- Kornel Morawiecki nie chciał iść na kompromisy z komunistami; uważał, że Okrągły Stół był zdradą naszej walki z tym systemem. Nie godził się z tym, że komunizm praktycznie już upadł, a "S" chciała się dogadywać z komunistami – ocenił prof. Mikołaj Iwanow w wywiadzie dla tygodnika "Plus Minus".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki opozycja komunizm Solidarność Walcząca pogrzeby Order Orła Białego

A. Kołodziej: K. Morawiecki zasłużył na Order Orła Białego

- Kornel Morawiecki i cała "Solidarność Walcząca" jest sumieniem tamtej opozycji, a wyrzutem sumienia dla uczestników Okrągłego Stołu. Bo to my, jako jedyni w tamtym okresie, odrzuciliśmy definitywnie to porozumienie i nie zaakceptowaliśmy nigdy - tak jak to określali uczestnicy - tego mniejszego zła - mówił Andrzej Kołodziej w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Andrzej Duda Kornel Morawiecki Order Orła Białego