Redakcja Polska

Szczepienia przeciw koronawirusowi. Premier podał przybliżoną datę i koszt

02.12.2020 16:10
Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki na Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe; są widoki na to, by szczepienia rozpoczęły się od lutego - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier podał przybliżoną datę i koszt szczepionki przeciwko koronawirusowi [POSŁUCHAJ]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Adam Guz/KPRM/Twitter/@PremierRP

Szef rządu złożył w środę wizytę w hurtowni farmaceutycznej Urtica i Pharmalink – grupa Pelion S.A. w Łodzi, gdzie podczas konferencji prasowej przedstawił informację dotyczącą szczepionek na Covid-19.

- Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson - poinformował Morawiecki. Zapowiedział, że "szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe".

Sprawa najwyższej wagi

Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował też, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień. - Sprawa jest najwyższej wagi. Już od lutego, powiedzmy na to są widoki, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Lekowej, od niej zależy ten moment startu, to naciśniecie guzika "start" i wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno na to gotowi - oświadczył.

Premier zapowiedział, że w pierwszej kolejności możliwość zaszczepienia się na Covid-19 będą miały służby medyczne, mieszkańcy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych a "w następnej kolejności czy równolegle" - przedstawiciele służb mundurowych, którzy - jak mówił - udzielają się "bardzo intensywnie w walce z Covid-19, ale także Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne, czy inni pracownicy mundurowi".

- Wreszcie - największa grupa, populacja - to wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego. Wiemy doskonale, że Covid-19 jest najbardziej groźny, najbardziej śmiertelny dla osób powyżej 70-75 roku życia. Ale w zależności od dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski, będziemy chcieli szczepić jak najszersze rzesze naszych seniorów powyżej 65. roku życia, to jest około 6,5 mln osób - powiedział premier.

Podkreślił, że proces szczepień rozpocznie się więc od grup osób najbardziej zagrożonych poważnymi konsekwencjami dla zdrowia lub zgonem w przypadku zakażenia koronawirusem.

Rejestracja na szczepienie

Proces szczepienia ma wyglądać w ten sposób - mówił szef rządu - że najpierw będzie "rejestracja online przez internet dla tych, którzy będą sobie tego życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć będzie możliwość również zgłoszenia metodami tradycyjnymi". Punkt drugi - dodał - to zgłoszenie do punktu szczepień, a "sam moment pierwszego zaszczepienia to punkt trzeci", natomiast "punkt czwarty to po 21 dniach powtórzenie szczepienia".

Premier zaznaczył, że cała logistyka związana z dystrybucją szczepionki na koronawirusa jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów na czele z wybranymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych.

Morawiecki podkreślił, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka. - Będą mogli tym szybciej wrócić do normalności, im więcej osób szybko się zaszczepi - stwierdził szef rządu. 

Koszt zakupu szczepionek przez Polskę

- Koszt zakupu to od 5 do 10 mld zł w zależności od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy - powiedział. Zaznaczył, że "budżet państwa polskiego musi być dostosowany do największych wyzwań".

-COVID-29 to największe wyzwanie, dlatego dokonaliśmy oszczędności w wielu innych miejscach budżetowych po to, żeby mieć od razu środki na zapłatę za te szczepionki - powiedział szef rządu.

Przyznał, że koszt zakupu szczepionki jest bardzo wysoki dla Polski. - Ale stać nas na niego. Musi nas być na niego stać i dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie, oszczędności, by szczepienia mogły się odbywać natychmiast, jak Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę - powiedział Morawiecki.

Gaz-System ma wszystkie umowy z budowniczymi gazociągu Baltic Pipe. Ruszają prace

02.12.2020 10:50
Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe - poinformował operator przesyłowy gazu we wtorek. Dodał, że ma już komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu.

Gazprom przestanie sponsorować Ligę Mistrzów?

02.12.2020 12:24
Brytyjski "The Times" wzywa organizatora Ligi Mistrzów - organizację UEFA - do zerwania umowy sponsorskiej z Gazpromem. Powodem są rasistowskie treści, które pojawiły się w jednym z programów należącej do rosyjskiego koncernu telewizji NTV.

Niemcy: szef komisji ds. gospodarki i energetyki znów broni Nord Stream 2

02.12.2020 14:58
Znany z prorosyjskich opinii Klaus Ernst, szef komisji ds. gospodarki i energetyki Bundestagu, przyznał, że z zadowoleniem przyjął informację o planowanym wznowieniu budowy Nord Stream 2. W ocenie niemieckiego polityka, potwiedza to, że Stany Zjednoczone poniosły klęskę w "zastraszaniu" większości firm zaangażowanych w w inwestycję. Ponadto Ernst twierdzi, że Europa potrzebuje skuteczniejszych narzędzi pozwalających bronić się przed ingerencjami Waszyngtonu w politykę energetyczną Unii Europejskiej.