Redakcja Polska

Szkoły z Polski i Litwy laureatami projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game"

22.12.2020 12:11
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli i Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie wygrały rywalizację prowadzoną w ramach projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game", służącego promowaniu kompetencji cyfrowych i edukacji ekologicznej młodzieży.
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Uczniowie mieli za zadanie mierzyć i analizować wybrane czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza w swoich miejscowościach, a następnie za pomocą własnych cyfrowych metod prezentacji i wizualizacji pokazać, jak zmieniały się mierzone parametry w czasie. Zebrane informacje porównywano z danymi pozyskanymi przez inny zespół w innej miejscowości. 

- Uczniowie biorący udział w projekcie nabywali nowe kompetencje, które mogą okazać się szczególnie ważne w kontekście trendów technologicznych przyszłości, takich jak nauka o danych (tzw. data science) czy kompetencji społecznych, takich jak współpraca projektowa - wyjaśniła we wtorek rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach dr Sylwia Jarosławska-Sobór. 

Wsparcie zaangażowania młodzieży

Projekt służył zaangażowaniu młodych ludzi i pogłębieniu ich świadomości na temat środowiska, w którym żyją. Chodziło także o przekonanie młodych, że mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. Katowicki GIG był partnerem przedsięwzięcia i wspólnie z firmą Syngeos dostarczył uczniom pyłomierze osobiste Dustair, za pomocą których sprawdzali jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania. 

Pyłomierz osobisty Dustair to całkowicie polskie rozwiązanie, opracowane i opatentowane w GIG. Mierzy i wskazuje stężenia pyłów: PM 1 (to najbardziej niebezpieczne pyły zawieszone, o cząsteczkach mniejszych niż 1 mikrometr), PM 2,5 (drobne pyły, które bez przeszkód przedostają się do układu oddechowego i krwi) oraz PM 10 (pyły powstające podczas ogrzewania domów oraz w ruchu drogowym).

Pyłomierz daje natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu przebywania jego użytkownika. Przymocowany do paska, torby czy roweru daje możliwość dokonywania nieograniczonej ilości pomiarów w ciągu dnia. Urządzenie pokazuje także temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne.

W projekt Inteligentny Samorząd "Change The Game" zaangażowało się wiele samorządów z Polski i Litwy, a jego organizatorami były Fundacja Architects.pl i Urząd Komunikacji Elektronicznej. W poniedziałek podsumowano realizację przedsięwzięcia, można było też online obejrzeć wyróżnione i nagrodzone filmy. Pierwsze miejsca zajęły dwie szkoły, jednak – jak podkreślają organizatorzy – wszystkie nagrane filmy były dowodem na kreatywność i inwencję młodych autorów.


PAP/dad