X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Misjonarz na Post". Rusza akcja wsparcia polskich misjonarek i misjonarzy

17.02.2021 09:00
Blisko 40 tys. osób zadeklarowało już udział w ósmej edycji akcji "Misjonarz na Post", której celem jest duchowe wsparcie misjonarzy w Wielkim Poście przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia. To o 5 tys. więcej, niż w ubiegłym roku o tej porze – powiedział ks. Marcin Wrzos OMI.
Audio
  • Pod hasłem "Misjonarz na Post" rozpoczęła się akcja duchowego wsparcia polskich misjonarzy i misjonarek na całym świecie. Jak się w nią włączyć? O tym Tomasz Zielenkiewicz (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneŹródło: misjonarznapost.pl

Jak zachęcał duchowny, wciąż można się zgłaszać. Akcja rozpocznie się 17 lutego w Środę Popielcową i wpisuje się w proponowane przez Kościół - wielkopostne praktyki pokutne: modlitwę, post i jałmużnę.

- W ubiegłym roku, dzień przed inauguracją akcji zgłosiło się ok. 35. tys. osób, podczas gdy w tym roku mamy już blisko 40 tys. uczestników. Przeważającą większość stanowią osoby młode w przedziale wiekowym 18-40 lat, które korzystają z internetu. Nieco więcej jest kobiet - powiedział redaktor naczelny czasopisma "Misyjne Drogi" ks. Wrzos.

Podkreślił, że każdy misjonarz obok wsparcia materialnego i ludzkiego potrzebuje także zaplecza duchowego. To często dzięki modlitwie, poście podjętym przez innych jest on w stanie sprostać wyzwaniom codziennej posługi, która w Wielkim Poście nabiera jeszcze większego tempa. Teraz np. w Afryce jest lato, a więc bardzo wysokie temperatury, które sprawiają, że człowiek dużo szybciej się męczy, a msze św., nabożeństwa, czy inne nauki w krajach misyjnych trwają nie tak jak w Polsce ok. godziny, ale nawet kilka godzin - zwrócił uwagę duchowny. - My tę modlitwę czujemy wręcz fizycznie w różnych niebezpieczeństwach, w chorobie, w samotności - wyznał misjonarz, o. Robert Ablewicz MSF, który w tym roku jest "twarzą akcji".

Wśród celów akcji: integracja środowiska

Ks. Wrzos wyjaśnił, że celem akcji "Misjonarz na Post" jest również integracja szeroko rozumianego środowiska misyjnego. - Nie ma tu podziału na oblatów, salezjanów, werbistów, dominikanki, czy kapłanów diecezjalnych. Obejmujemy swoją troską każdego misjonarz z naszej Ojczyzny, bez względu gdzie posługuje, jak długo i skąd pochodzi. To także uświadamia wiernym w Polsce, że Kościół jest powszechny - powiedział zakonnik.

Aby wziąć udział w akcji trzeba wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić formularz podając imię, nazwisko i adres mailowy, na który do każdego docierała informacja z danymi wylosowanego misjonarza. - Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego misjonarza lub misjonarki - powiedział ks. Wrzos.

Nowością w tym roku będą cotygodniowe spotkania z misjonarzami. - W każdy czwartek wieczorem będziemy na żywo łączyć się z konkretnym misjonarzem, który będzie opowiadał o swojej posłudze. Będzie można zadać mu różnego rodzaju pytanie - poinformował redaktor naczelny czasopisma "Misyjne Drogi".

Wspólna inicjatywa różnych mediów

Projekt "Misjonarz na Post" to wspólna inicjatywa portalu misyjne.pl oraz różnych mediów katolickich. Honorowy patronat nad akcją objęli przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD, który wskazał, że "ubiegłoroczna akcja stała się jednym z ważnych elementów animacji i formacji misyjnej Kościoła w Polsce".

Nawiązując do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który poświęcony jest eucharystii, napisał, że "jej mocą misjonarki i misjonarze, niekiedy w trudnych i niebezpiecznych warunkach spowodowanych pandemią trwają w posłudze misyjnej i niestrudzenie dają świadectwo ewangelicznego miłosierdzia Pana". - Pomoc modlitewna i duchowa będzie dla nich kolejnym wielkim wsparciem - zaznaczył bp Mazur.

Ponad 46 tysięcy uczestników poprzedniej akcji

W ubiegłym roku w siódmej akcji "Misjonarz na Post" wzięło w sumie udział 46 tys. 324 osób - o 12 tys. więcej, niż w roku 2019.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji obecnie w 99 krajach posługuje 1892 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fideidonum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne oraz zakonnicy. Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - jest ich tam 756. Drugi najczęściej wybierany przez misjonarzy kontynent to Afryka i Madagaskar, gdzie pracuje 726 osób. W Azji i Azji Mniejszej mamy 323 misjonarzy, w Oceanii - 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa zaś 16 osób z Polski.

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji w statystykach nie uwzględnia liczby wolontariuszy i wolontariuszek, którzy wyjeżdżają na misje do konkretnych posług na krótki czas.

PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Kościół Episkopat Polski