Polskie Radio
Section05
Episkopat Polski

"Wypaczona koncepcja praw człowieka". Abp Gądecki wzywa posłów PE do głosowania przeciwko rezolucji ws. aborcji

"Apelujemy do wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego o głosowanie przeciwko projektowi wspomnianej rezolucji" – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu ws. projektu rezolucji PE na temat praw seksualnych i reprodukcyjnych w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Episkopat Polski polityka Kościół katolicki Parlament Europejski

"To nie tylko deklaracje i wyznanie wiary". Dziś poświęcenie Polski Sercu Jezusa

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Episkopat poświęci dziś Polskę Sercu Jezusowemu. Sama uroczystość została ustanowiona w XVII wieku po objawieniu się Jezusa Chrystusa świętej Małgorzacie Marii Alacoque. W objawieniach Chrystus obiecał wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, wiele łask.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA aktualności katolickie wiara społeczeństwo Kościół Episkopat Polski Kraków

Kara dla biskupa seniora bielsko-żywieckiego. Jest decyzja Watykanu

- Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy otrzymał m.in. zakaz uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych KEP. Taką decyzję podjęła Stolica Apostolska po zakończeniu postępowania ws. zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych.Komunikat w tej sprawie przekazała w piątek Archidiecezja Krakowska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół papież walka z pedofilią aktualności katolickie Episkopat Polski

Abp Michalik świętuje 80. urodziny. Prezydent wysłał list z podziękowaniem za duchową i patriotyczną posługę

Za niezłomną postawę i dawane świadectwo, które wspomagały Polaków w odnajdywaniu drogi prawdy pośród cywilizacyjnych i moralnych dylematów współczesnej epoki, podziękował prezydent PR Andrzej Duda abp. Józefowi Michalikowi w życzeniach z okazji 80. urodzin hierarchy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda społeczeństwo Kościół Józef Michalik Episkopat Polski

"Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła". Przesłanie abpa Gądeckiego na Niedzielę Biblijną

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki z okazji przypadającej dziś Niedzieli Biblijnej, rozpoczynającej XIII Tydzień Biblijny, zachęca do czytania Słowa Bożego. - Bez Słowa Bożego nie ma Kościoła - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Episkopat Polski Stanisław Gądecki aktualności katolickie

"Powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów". Prof. Kochański o produkcji szczepionek

- Najwyższy czas, żebyśmy się ocknęli i zauważyli, że trzeba zmienić postępowanie. Wymaga to jednak czasu, bo nowe linie komórkowe wymagają testów. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów. Najważniejsze, że problem został wreszcie zauważony i jest dyskutowany - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Kochański, z Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych, który tłumaczył stanowisko Episkopatu Polski ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson. 
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka koronawirus aborcja Episkopat Polski pandemia POLSKA

"Gdy szczepionki będą łatwo dostępne, każdy będzie mógł je wybrać według przekonań". Dworczyk o stanowisku KEP

- W stanowisku KEP kluczowe jest sformułowanie, że mimo zastrzeżeń wierni mogą korzystać z tych szczepionek. Z czasem zapewne będą one łatwo dostępne i wtedy każdy będzie mógł dokonywać ich wyboru według własnego uznania i przekonań - mówił w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka COVID-19 POLSKA Koronawirus w Polsce Episkopat Polski Michał Dworczyk zdrowie

"Stawką procesu szczepień jest życie". CIR odpowiedziało na stanowisko KEP

Centrum Informacyjne Rządu na profilu SzczepimySię na Twiterze napisało, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych". W ten sposób odpowiedziało na wpis Konferencji Episkopatu Polski ze stanowiskiem przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych w sprawie szczepionek AstraZeneki i Johnson&Johnson przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka COVID-19 POLSKA Koronawirus w Polsce Episkopat Polski

"Materiał biologiczny pobrany od abortowanych płodów". Episkopat o szczepionkach Johnson&Johnson i AstraZeneki

Technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny - napisał w stanowisku przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych biskup Józef Wróbel. Jak zaznacza, mogą jednak z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo etyka Episkopat Polski szczepienia szczepionka aktualności katolickie koronawirus COVID-19

Bp Wiesław Lechowicz do Polaków za granicą: nie traćcie nadziei

W czasie kryzysu jakim jest pandemia ludzie potrzebują wsparcia, nadziei, poczucia wspólnoty i przynależności. Wielu Polaków, również polskich księży posługujących przy polskich kościołach, od ponad półtora roku nie było w kraju, nie spotkali się z rodziną. „Mamy za sobą trudny czas ale nie możemy tracić nadziei” - apeluje do Polaków pozostających poza granicą bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Wielkanoc religia duchowieństwo Episkopat Polski Małgorzata Frydrych

"W jaki sposób zaprosić ludzi do Kościoła?". List biskupów do księży na Wielki Czwartek

Jako kapłani jesteśmy powołani do celebrowania Najświętszej Ofiary, a celebrować ją znaczy nie tylko wykonywać czynności liturgiczne, lecz również naśladować w życiu to, co czynił Chrystus – napisali biskupi w liście skierowanym do kapłanów na Wielki Czwartek.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Wielkanoc święta Koronawirus w Polsce wiara POLSKA religia Kościół katolicki Episkopat Polski aktualności katolickie

Bp Miziński o Wielkim Tygodniu: nadszedł czas refleksji nad sensem naszego życia

Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że Wielki Tydzień to czas refleksji nad sensem chrześcijańskiego powołania, a wydarzenia liturgiczne tego okresu wprowadzają w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia wiara Kościół Kościół katolicki Wielki Post społeczeństwo Episkopat Polski aktualności katolickie Wielkanoc

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek: izolacja niszczy relacje i więzi

Rada Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, która omawiała zjawiska społeczne i z życia Kościoła w czasie pandemii, zwróciła uwagę na to, że "izolacja niszczy dotychczasowe relacje i więzi wszystkich ludzi, niezależnie od rasy, koloru skóry, języka, pochodzenia, miejsca zamieszkania i pracy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Episkopat Polski Kościół katolicki

Abp Gądecki: zwracam się z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas celebracji liturgicznych

"Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych" - napisał w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół wiara Kościół katolicki Episkopat Polski Stanisław Gądecki