Polskie Radio
Section05
Episkopat Polski

"Jan Paweł II został cynicznie oszukany". Przewodniczący Episkopatu o sprawie McCarricka

- Z opublikowanego 10 listopada przez Stolicę Apostolską raportu wynika, że święty Jan Paweł II został oszukany w kwestii byłego kard. McCarricka - powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, cytowany w piątkowym komunikacie BP KEP.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie POLSKA pedofilia walka z pedofilią papież Franciszek Jan Paweł II Stanisław Gądecki Episkopat Polski

Proaborcyjni aktywiści pod oknem papieskim. Na Franciszkańskiej ustawili napis "Dom Szatana"

Napis "Dom szatana" ułożyła w niedzielę przed kurią na ul. Franciszkańskiej w Krakowie, pod oknem papieskim, grupa, która - jak podkreśliła w swoim manifeście - sprzeciwia się "bezczelności, bezwstydności i bezkarności polskich biskupów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja Trybunał Konstytucyjny Kościół Kościół katolicki Episkopat Polski protest demonstracje manifestacje

Rzecznik KEP: uczestnictwo wierzących w demonstracjach proaborcyjnych to grzech

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że udział ludzi wierzących w demonstracjach proaborcyjnych to grzech. W kraju odbywają się protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją aborcji eugenicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja Trybunał Konstytucyjny Kościół Kościół katolicki Episkopat Polski protest demonstracje manifestacje

"Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem". Biskupi wzywają do dialogu społecznego

Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka - napisali w środę biskupi w apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół Kościół katolicki Episkopat Polski aborcja Trybunał Konstytucyjny protest demonstracje manifestacje

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zakażony koronawirusem. Jest w izolacji domowej

We wtorek u sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego stwierdzono obecność koronawirusa. Pozostaje on w izolacji domowej i stosuje się do zaleceń służb sanitarnych, z którymi jest w kontakcie - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Episkopat Polski koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 POLSKA

Rada ds. Rodziny KEP o problemach bioetycznych małżeństw. Bp Śmigiel: musimy być blisko rodzin

36. Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę poprzedzi 26 września spotkanie Rady ds. Rodziny KEP i Jesienna Ogólnopolska Sesja Duszpasterstw Rodzin. Głównym tematem obrad będą problemy bioetyczne małżeństw – powiedział przewodniczący rady bp Wiesław Śmigiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Episkopat Polski rodzina aktualności katolickie

Za "Margot" poręczył profesor KUL-u. Rektor uczelni zabrał głos

Opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy - stwierdził rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. Ks. prof. Wierzbicki był jedną z 12 osób poręczających za aktywistę LGBT Michała Sz. "Margot", kiedy ów trafił do aresztu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo LGBT Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) areszt Episkopat Polski

Zakończyło się zebranie KEP. Jest stanowisko biskupów wobec religii w szkołach i ochrony małoletnich

Nauczanie religii w szkole, odpowiedź na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych, stanowisko w kwestii LGBT+ oraz zachęta do powrotu wiernych do kościołów - to główne kwestie poruszane przez biskupów na Jasnej Górze. Zakończyło się tam 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Episkopat Polski Kościół Kościół katolicki LGBT religia