X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prymas Wojciech Polak: wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei

04.04.2021 00:53
Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nadzieja Jezusa wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie – mówił w sobotę w czasie homilii prymas Polski abp. Wojciech Polak.
Abp Wojciech Polak, prymas Polski
Abp Wojciech Polak, prymas PolskiRobert Wozniak/Forum

Prymas Polski abp. Wojciech Polak w swojej homilii w czasie sobotniej Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej przywołał ewangeliczną opowieść o trzech kobietach, które chciały namaścić ciało Jezusa. "Wiedziały, że przeszkodą by się tam dostać będzie ciężki kamień, który zamykał wykuty w skale grób. A mimo to szły z nadzieją pytając siebie nawzajem kto nam go usunie" – mówił prymas.

Hierarcha pytał w swojej homilii, jak poradzić sobie z sytuacją, która całkowicie nas przerasta. "Jak się nie bać, nie lękać, gdy tych ludzkich sił wciąż ubywa. Gdy rosną, jak widzimy, liczby chorych i cierpiących, gdy tylu wciąż umiera i odchodzi od nas w samotności, bez pożegnania nawet z najbliższymi. To ciężar, który wydaje się dziś mieć ostatnie słowo. To naprawdę ogromny kamień, wielki kamień zatoczony w naszym życiu" – mówił prymas.

"Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nie takiej, która zdolna jest zaledwie na chwilę nas pocieszyć i która mówi nam, że wszystko będzie dobrze, chociaż my wiemy, że nie zawsze i nie wszystko będzie tak po ludzku dobrze" – mówił. Nie chodzi o nadzieję, która pozwala liczyć jedynie na to, że może "karta się odwróci" - tłumaczył hierarcha.

"Nadzieja Jezusa jest inna, jak wołał do nas papież Franciszek. Wnosi bowiem do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru. Bo nawet z grobu wydobywa życie" – zaznaczył prymas.

Metropolita gnieźnieński podkreślił zarazem, że taka nadzieja "przerasta najśmielsze oczekiwania i pragnienia". "Nie skupia się tyko nad tym, jak na jakiś czas odsunąć taki czy inny ciężki kamień. Nie zapewnia nam, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, szybkiej odmiany trudnego losu. Ona nam dziś mówi: +powstał z martwych!+ To dla nas wyszedł z grobu, dla nas zmartwychwstał, aby wnieść życie tam, gdzie była śmierć, aby rozpocząć nową historię" – mówił abp Polak.

"Kościół woła dziś dzieci rozproszone po całym świecie, by zgromadziły się na czuwanie i modlitwę. Bo jeśli tak będziemy obchodzić pamiątkę (zmartwychwstania) Pana, słuchając bożego słowa, sprawując święte obrzędy, możemy mieć nadzieję, że otrzymamy udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i wraz z Nim żyć będziemy w Bogu. Wielkanoc jest właśnie po to, by mieć udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią" - mówił prymas.

Przytaczając słowa kardynała Josepha Ratzingera - papieża Benedykta XVI, prymas wskazał, że zgodnie z wiarą Kościoła w wielkanocnych sakramentach chrztu, bierzmowania i eucharystii "możemy wejść w dziś zmartwychwstania, dotknąć ręki Zmartwychwstałego i w ten sposób prawdziwie uobecnić Wielkanoc".

"Nie chodzi przecież w tym wszystkim, jak mówił kiedyś z mocą kardynał Ratzinger, o jakąś biurokrację, o przyjęcie do jakiegoś stowarzyszenia, zapisania do wspólnoty. Nie chodzi o jakąś

kosmetykę czy upiększenie życia. Sakramenty paschalne mówią nam, że Zmartwychwstały idzie ku nam, włącza nas we wspólnotę życia, które nie podlega śmierci" – przekonywał prymas.

Jak podkreślił, chrzest jest potężniejszy niż śmierć, stanowi rzeczywiste narodzenie i prawdziwe życie. "A dzieje się to w Kościele i przez Kościół. We wspólnocie tych, którzy uwierzyli, że Pan zmartwychwstał i żyje. Bo tylko wtedy, gdy istnieje wspólnota, w której nie chodzi tylko o spotkanie towarzyskie i kosmetykę, lecz udziela się odpowiedzi na pytania o śmierć, opłaca się żyć" – zaznaczył abp. Wojciech Polak.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc Kościół katolicki