Redakcja Polska

Abp Kondrusiewicz: Kościół Katolicki w Rosji udało się odbudować dzięki św. Janowi Pawłowi II

10.10.2021 14:10
W Nowosybirsku przypomniano zasługi Św. Jana Pawła II w odbudowaniu struktur Kościoła Katolickiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego. W tym syberyjskim mieście od wczoraj trwają uroczystości związane z 30-tą rocznicą podpisania przez papieża Polaka bulli o utworzeniu dwóch administratur apostolskich dla: europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Audio
  • W Nowosybirsku przypomniano zasługi Św. Jana Pawła II w odbudowaniu struktur Kościoła Katolickiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/CURAphotography

Uczestniczący w uroczystościach arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz porównuje początek procesu odbudowy struktur kościelnych w Rosji do pracy na ugorze. Duchowny od 1989 r. był administratorem apostolskim najpierw w Mińsku na Białorusi, a od 13 kwietnia 1991 r. w Moskwie. -Było trudno, czasami płakałem mówiąc - Panie Boże rzuciłeś mnie w ten ocean, to pomóż wypłynąć - opowiada w rozmowie z Polskim Radiem arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. - Pan Bóg ma swoje drogi. Wybrał Jana Pawła II, który był odpowiednim człowiekiem na ówczesne wyzwania czasu, a ten posłał mnie - podkreśla duchowny.

Wcześniej w nowosybirskiej katedrze została odprawiona msza dziękczynna, w której uczestniczyli arcybiskupi i biskupi: archidiecezji moskiewskiej oraz diecezji nowosybirskiej, irkuckiej i saratowskiej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Kościół katolicki