Redakcja Polska

Ukraina w obliczu wojny. SBU: szerzenie paniki jest kolejnym elementem wojny hybrydowej

14.02.2022 13:01
Systematyczne próby szerzenia paniki na Ukrainie, rozpowszechnianie fałszywych informacji i zniekształcanie rzeczywistości są kolejnym elementem wojny hybrydowej - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Jak informuje za pośrednictwem swojej strony polskie MSZ, odradzane są wszystkie podróże na Ukrainę, które nie są konieczne
Jak informuje za pośrednictwem swojej strony polskie MSZ, odradzane są wszystkie podróże na Ukrainę, które nie są konieczneMaxxjaNe/Shutterstock

"Dobrze znamy motywy obecnej presji informacyjnej: zasianie niepokoju w ukraińskim społeczeństwie, podważenie wiary w zdolność państwa do ochrony swoich obywateli, wstrząśnięcie naszą jednością" - napisano w oświadczeniu.

SBU zaznaczyła, że rejestruje wiele przypadków działań składających się na wojnę hybrydową i aktywnie im przeciwdziała. "Neutralizowanych jest wiele cyberataków, aktów terrorystycznych czy działań sabotażowych, eliminowane są farmy botów, ujawniane sieci wywiadowcze obcych państw" - twierdzi SBU. Jak dodano, w ramach swoich kompetencji funkcjonariusze SBU "analizują różne scenariusze i mają jasny plan działania wobec każdego z nich".

"Stabilność i pokój w naszym kraju zależą nie tylko od rządu, ale także od rozważnych działań każdego Ukraińca. Wszyscy powinniśmy zachować spokój i zimną krew, nie ulegać prowokacji. Panika i destabilizacja przynoszą korzyści tylko wrogom, a nie Ukrainie. Wszyscy musimy myśleć krytycznie i sprawdzać wszelkie informacje, kierować się źródłami oficjalnymi, a nie anonimowymi, nauczyć się odróżniać prawdę od fałszu i nie zapominać: siła Ukrainy tkwi nie tylko w potężnej armii, ale także w jedności jej społeczeństwa" - zaapelowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja