Redakcja Polska

Polacy boją się rosyjskich cyberataków. Sondaż nie pozostawia złudzeń

19.06.2024 10:22
Polskie wojsko, policja i straż graniczna bronią naszej wschodniej granicy, a tymczasem wszyscy jesteśmy narażeni na różne ataki hybrydowe. Czy boimy się cyberataków ze strony rosyjskich hakerów? Okazuje się, że tego typu obawy ma 73 proc. badanych Polaków - pisze w środę "Super Express".
Cyberataki grupy APT28 z Rosji, odnotowano w Niemczech, Czechach, Szwecji, Polsce i na Litwie
Cyberataki grupy APT28 z Rosji, odnotowano w Niemczech, Czechach, Szwecji, Polsce i na LitwiePortrait Image Asia/Shutterstock

"Cyberataki są nie mniej groźną formą prowadzenia wojny, jak tradycyjne metody walki. Mogą sparaliżować aparat państwa, siać dezinformację, odciąć obywateli od niezbędnych im narzędzi" - zauważa w środę gazeta i pyta, czy podczas prowadzonej przez Federację Rosyjską wojny hybrydowej, obawiamy się rosyjskich cyberataków.

"Tak! Aż 73 proc. z nas ma właśnie takie obawy – tak wynika z sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster dla "SE"" - czytamy. Jak dodał "SE", 19 proc. pytanych odpowiedziało, że się nie boi się ataków rosyjskich hakerów, a 8 proc. "nie wie".

Największym zagrożeniem - oszuści

Według eksperta ds. cyberbezpieczeństwa w Fundacji Odpowiedzialna Polityka Sylwestra Oracza "największym zagrożeniem nie są hakerzy wynajęci przez zagraniczne służby, tylko oszuści, którzy wykradają nasze poufne informacje, podszywają się pod różne osoby i instytucje i wyłudzają pieniądze za pośrednictwem platform internetowych".

Badanie przeprowadzono 5–6 czerwca br. na grupie 1031 dorosłych Polaków.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: cyberatak cyberbezpieczeństwo