Polskie Radio
Section05
cyberatak

Andrzej Talaga: Joe Biden musiał zareagować na postępowanie Rosji

Podczas przemówienia do przedstawicieli amerykańskich służb wywiadowczych prezydent Joe Biden ocenił, że jeśli dojdzie do prawdziwej wojny z mocarstwem, będzie to z powodu poważnego cyberataku. Otwarcie oskarżył Rosję o cyberataki. - Joe Biden jest w pułapce wobec opinii publicznej - ocenia to wystąpienie analityk Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA cyberatak cyberwojna Andrzej Talaga Paweł Lekki

Atak hakerów na serwisy Microsoft. USA oskarżyły Chiny

Stany Zjednoczone formalnie oskarżyły Chiny o atak hakerski na serwery firmy Microsoft, który dotknął setki tysięcy podmiotów na świecie. Do stanowiska USA przyłączyły się także Unia Europejska, Wielka Brytania, Japonia oraz NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Chiny cyberatak cyberprzestępczość internet bezpieczeństwo w sieci Departament Stanu USA hakerzy służby i bezpieczeństwo polityka microsoft

NASZ WYWIAD B. ambasador USA w Polsce: najlepiej byłoby, gdyby NS2 nie istniał, dobrym pomysłem jest jego zawieszenie

- Putin obawia się demokracji w Rosji i wokół Rosji, także na Białorusi. Gdyby demokracja zwyciężyła, gdyby i Ukraina, i Białoruś stały się państwami demokratycznymi, byłoby to zagrożenie dla putinizmu. Z tego powodu Putin odczuwa ogromny strach przed demokracją na Ukrainie i na Białorusi- powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Daniel Fried, b. ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Dodał, że problem Nord Stream 2 trzeba postrzegać w kontekście walki o demokrację i wartości Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  cyberatak NATO Rosja Unia Europejska wojsko NASZ WYWIAD USA Nord Stream 2 Ukraina Białoruś Władimir Putin

"1,8 miliona alarmów cybernetycznych". Stanisław Żaryn o atakach hakerów i skali zagrożenia

"W 2020 roku Zespół CSiRT GOV, funkcjonujący w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zidentyfikował łącznie niemal 1,8 miliona alarmów cybernetycznych w sieciach teleinformatycznych podmiotów funkcjonujących w ramach systemu wczesnego ostrzegania ARAKIS GOV" - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w specjalnym komunikacie prasowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo cyberprzestępczość cyberatak internet sieć poczta elektroniczna hakerzy haker Stanisław Żaryn

NASZ WYWIAD Anders Aslund: NS2 zwiększa ryzyko agresji Rosji na Ukrainie, USA powinny nałożyć na niego sankcje

- Stany Zjednoczone powinny cofnąć wyłączenia z sankcji, nałożyć je na spółkę Nord Stream 2 i jej prezesa Matthiasa Warniga, nie popierać Niemiec i Rosji, jeśli chodzi o budowę tego projektu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anders Aslund, analityk think tanku "Atlantic Council". Ekspert dodał, że USA wzorem Unii Europejskiej powinny ogłosić sankcje gospodarcze na towary eksportowe z Mińska. Chodzi o to, by Kreml nie był w stanie udźwignąć kosztów podtrzymywania reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  cyberatak NATO Rosja Unia Europejska wojsko NASZ WYWIAD

TYLKO U NAS Ekspert: Putin realizuje swój plan wobec Białorusi, UE i NATO powinny podjąć działania, zanim będzie za późno

- Putin wykorzystuje kryzys polityczny na Białorusi do zwiększenia rosyjskich wpływów w tym kraju i forsowania przez Rosję faktycznego wchłonięcia Białorusi – ostrzega w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl ukraiński ekspert Maksym Khyłko. To zagrożenie nie tylko dla państw regionu, ale UE i NATO jako całości – zaznacza dyrektor Programu Studiów nad Rosją i Białorusią w Radzie Polityki Zagranicznej "Ukraińska Pryzma".
Zobacz więcej na temat:  cyberatak NATO Rosja Unia Europejska wojsko bezpieczeństwo TYLKO U NAS Białoruś