Redakcja Polska

Francja: uroczystości upamiętniające udział Polaków w bitwie pod Falaise

24.08.2019 09:19
Polacy uczestniczyli w zamknięciu przez aliantów w „kotle” niemieckich dywizji, które walczyły w Normandii w 1944 roku
Audio
  • Francja - drugi dzień uroczystości upamiętniających udział Polaków w bitwie pod Falaise [posłuchaj]
Lądowanie w Normandii
Lądowanie w NormandiiFoto: MOD/Wikimedia Commons/dp

Drugi dzień uroczystości związanych z walkami polskich żołnierzy pod Falaise, w północnej Francji. Polacy uczestniczyli w zamknięciu przez aliantów w „kotle”, walczących w Normandii, niemieckich dywizji.
Główne uroczystości odbywają się  w miasteczku Chambois, gdzie przedstawiciele władz polskich i francuskich złożą wieńce pod tablicą upamiętniającą polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, którzy polegli w czasie operacji nazywanej bitwą pod Falaise. Uroczystość poprzedzi msza święta odprawiona w kościele w Chambois. 

W godzinach popołudniowych odsłonięta zostanie tablica biograficzna generała Maczka w Memorial Mont - Ormel. W polskiej tradycji wojskowej wzgórze to, z którego rozciąga się rozległy widok na dolinę - w niej to alianci zamknęli w legendarnym kotle hitlerowskie dywizje pancerne i piechoty - nazywane jest Maczugą. To tam doszło do jednego z kluczowych momentów operacji odbicia tej części Francji z rąk okupujących ją Niemców. Pancerniacy generała Maczka, którego dywizja wchodziła w skład korpusu kanadyjskiego, pomimo trudnej sytuacji wynikającej z bezustannych ataków wroga, zamknęli w okrążeniu wojska niemieckie. Przypomina o tym czołg z Orłem stojący na wzgórzu. Tam zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona postaci generała Maczka.

IAR/ks