Redakcja Polska

USA i Polska będą współpracować ws. szczepionki na koronawirusa

25.06.2020 11:07
Stany Zjednoczone i Polska będą współpracować w badaniach nad szczepionką na koronawirusa. Zadeklarowali to prezydenci obu krajów podczas wczorajszych rozmów w Białym Domu. Donald Trump uważa, że szczepionka na COVID-19 zostanie wynaleziona bardzo szybko.
Audio
  • USA i Polska będą współpracować ws COVID-19. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr. Shutterstock

Nad szczepionką na koronawirusa pracuje obecnie około stu zespołów naukowców z całego świata, w tym z Polski i Stanów Zjednoczonych. Według deklaracji prezydentów obu krajów, amerykańscy i polscy specjaliści mają teraz połączyć siły. Potwierdził to w Białym Domu Donald Trump. - Polska weźmie udział w programie badań nad szczepionką, a Polacy dostaną pomoc, gdy tylko szczepionka będzie. Myślę, że stanie się to bardzo szybko - mówił.

Prezydent Andrzej Duda nie ukrywa, że chce, aby Polacy mogli mieć dostęp do szczepionki jako jedni z pierwszych. W oczywisty sposób zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych i tym samym w jakimś sensie będąc współtwórcami tych leków i szczepionek, Polacy z całą pewnością będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej - powiedział polski prezydent w Białym Domu.

W kwietniu do Chicago poleciał zespół polskich lekarzy, aby pomóc miejscowym medykom w walce z koronawirusem u tysięcy pacjentów. To właśnie wtedy pod adresem Donalda Trumpa padła pierwsza propozycja współpracy ze strony Andrzeja Dudy.

Na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło 484 tysiące osób. Najwięcej ofiar, 124 tysiące, jest w Stanach Zjednoczonych.

IAR/dad