X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

O "Białym Słoniu" na 8. Przeglądzie Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie

18.11.2019 20:41
Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną "Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie" oraz pokazano dwa filmy dokumentalne - „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadających historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan.
Audio
  • Iwano-Frankwisk O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie Filmów Polskich. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Prezentacja filmu o Białym Słoniu podczas 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie
Prezentacja filmu o "Białym Słoniu" podczas 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w StanisławowieFoto: Leon Tyszczenko/ Kurier Galicyjski

Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich "Pod Wysokim Zamkiem" w Iwano-Frankwisku (d. Stanisławowie).

Przybyłych mieszkańców miasta i osób zainteresowanych Białym Słoniem powitali współinicjator odbudowy Obserwatorium prof. Ihor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu i Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Uczestnik zimowej wyprawy i jeden z autorów prezentowanych zdjęć Jacek Wnuk z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie opowiedział, że wyprawa fotograficzna w Karpaty Wschodnie została zrealizowana w lutym 2018 roku w ramach współpracy PWSZ w Krośnie i Szkoły Filmowej w Łodzi.

– Pop Iwan był, z jednej strony, celem w warunkach zimowych niebezpieczny. Ale właśnie wtedy mogliśmy zrealizować masę różnorodnych fotografii. Te zdjęcia prezentują przestrzeń w różnych warunkach oświetleniowych, w potężnym wietrze, w różnych wariantach chmur. Ten sam w sobie budynek obserwatorium, oblodzony, potężny, monumentalny robił ogromne wrażenie. Spędzenie w głównym masywie Czarnohory trzech dni powodowało, że mogliśmy zrobić naprawdę dużo pięknych i różnorodnych ujęć, które dzisiaj tutaj prezentujemy – powiedział Jacek Wnuk.


Iwano-Frankwisk: Prezentacja o" Białym Słoniu" na 8. Przeglądzie Filmów Polskich. Foto: Leon Tyszczenko/ Kurier Galicyjski Prezentacja filmu o" Białym Słoniu" na 8. Przeglądzie Filmów Polskich w Stanisławowie. Foto: Leon Tyszczenko/ Kurier Galicyjski

Po zaprezentowaniu filmów „Obserwatorium” produkcji Instytutu Polskiego w Kijowie i Studium Europy Wschodniej UW oraz „Biały Słoń” Studia Filmowego Lwów Kuriera Galicyjskiego odbyło się spotkanie z rektorem Ihorem Cependą i Wołodymyrem Czerneckym, kierownikiem Ministerstwa Nadzwyczajnych Sytuacji Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim.

W spotkaniu wzięli udział Wołodymyr Fedorak, kierownik departamentu kultury, narodowości i religii administracji państwowej obwodu iwanofrankiwskiego oraz konsulowie Patryk Stelmach i Tomasz Kleczkowski z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Wystawa oraz filmy wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenia. Pokazują historię, ale przede wszystkim, mówią o tym jaką rolę to miejsce odgrywa teraz i odegra w przyszłości. Jak bardzo ono może pomóc w tym, aby jednoczyć narody i służyć turystom – powiedział konsul Patryk Stelmach.

Na spotkaniu miał być obecny współinicjator odbudowy obserwatorium Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, ale z przyczyn zdrowotnych nie przyjechał na pokazy filmów. Natomiast dyrektor Malicki nagrał krótkie wideo z Warszawy, w którym opowiedział o idei "Białego Słonia".


Prezentacja filmu o "Białym Słoniu" podczas 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie. Foto: Leon Tyszczenko/ Kurier Galicyjski Prezentacja filmu o "Białym Słoniu" podczas 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie. Foto: Leon Tyszczenko/ Kurier Galicyjski

Rektor Ihor Cependa podzielił się z zebranymi dobrą wiadomością, że udało się wygrać grand programu transgranicznego PL-BY-UA na kolejne etapy odnowienia dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan.

– Ten grand obejmuję sumę 1 milion 50 tysięcy euro. Połowa tych kosztów jest skoncentrowana na odbudowę obserwatorium, ukształtowania go do potrzeb centrum ratownictwa górskiego. A z innej strony patrzymy na to jak na pewnego rodzaju transformer. Będzie to dobra szkoła dla ratowników górskich, a także ośrodkiem badawczym dla studentów, naukowców obu państw. Tak, aby obserwatorium działało cały rok. To jest właśnie to do czego dążymy, aby to nie był sezonowy obiekt – powiedział współinicjator odbudowy Białego Słonia.

O działalności Stanicy Ratownictwa Górskiego, która działa od września 2017 roku opowiedział Wołodymyr Czerneckyj z MNS Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim.

Rektor Przykarpackiego Uniwersytetu podziękował wszystkim, którzy w ciągu kilkunastu lat przyczynili się do kolejnych etapów odbudowy Obserwatorium m. in. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasadzie RP na Ukrainie, mecenatom i sponsorom. - Te wszystkie środki są teraz połączone razem, aby w ciągu dwóch-trzech lat stworzyć dobrą platformę dla realizacji głównych celów tego obiektu – podsumował prof. Cependa.

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

ho