Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Warszawski

Według oficjalnych danych 6 proc. Polaków przeszło COVID-19. Eksperci: liczby są znacznie zaniżone

- Aby prognozowanie pandemii było skuteczne, należy poprawnie szacować odsetek osób, które faktycznie przeszły zakażenie - powiedział dr Franciszek Rakowski z ICM UW. Eksperci z tej instytucji oceniają, że na początku marca takie osoby stanowiły w Polsce już 25-33 proc. społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce POLSKA pandemia Uniwersytet Warszawski

Letnie kursy językowe NAWA. Intensywna nauka języka polskiego oraz poznawanie polskiej kultury i historii

Jednym z ważnych działań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach promocji języka polskiego i kultury polskiej, jest organizacja letnich kursów językowych. Celem kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym.
Zobacz więcej na temat:  język polski KULTURA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Rosja Brazylia

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik HISTORIA Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 PRL Uniwersytet Warszawski Warszawa Władysław Gomułka

Sędzia Majchrowski ma orzekać ws. immunitetu sędzi Morawiec. Mówi o "bezprecedensowej próbie wywarcia nacisku"

- Doszło do bezprecedensowej próby wywarcia nacisku na sędziego Sądu Najwyższego w mojej osobie - oświadczył w poniedziałek sędzia SN Jan Majchrowski, który przewodniczyć ma składowi decydującemu o immunitecie sędzi Beaty Morawiec. Dodał, że chodzi o uchwałę Rady Wydziału Prawa i Administracji UW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Uniwersytet Warszawski

"Katotalibowie", "katolska propaganda". Wulgarny wpis profesora UW i ostre reakcje internautów

"Minister Przemysław Czarnek powinien odebrać tym ideologom pieniądze, a także uczelnie" - napisał na Twitterze działacz Ruchu Narodowego Konrad Smuniewski. Skomentował w ten sposób wpis w mediach społecznościowych, w którym mowa o "jeb***ch katotalibach" i którego autorem jest - jak wskazuje Smuniewski - profesor UW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski aborcja Kościół katolicki chrześcijaństwo katolicyzm społeczeństwo szkolnictwo wyższe

"Współczesna Wieża Babel" czyli Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum"

Język i kultura idą w parze - zapewniają pracownicy dydaktyczni "Polonicum". Dlatego też w swojej pracy, w kontaktach ze studentami nawet z najodleglejszych zakątków świata, nie ograniczają się tylko do nauki języka polskiego jako takiej. Tutaj jest miejsce na kino, teatr, na literaturę, ale też wspólne imprezy, ogniska czy tańczenie Poloneza. Nawet pandemia koronawirusa nie zakłóciła działalności Centrum, które samodzielnie, jak i we współpracy, między innymi z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, promuje język polski i polską kulturę na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  język polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Warszawski

Olbrzymi wyciek danych osobowych na Uniwersytecie Warszawskim. "Wynik ludzkiego błędu"

Doszło do naruszenia ochrony danych osobowych w portalu Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego - poinformował dziekan wydziału prof. Paweł Strzelecki. Do pliku zawierającego dane konkretnych studentów, absolwentów, pracowników i współpracowników UW mogły mieć dostęp osoby nieuprawnione.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Uniwersytet Warszawski wyciek danych

"Smutne, że dożyłem takich czasów". Historyk o szykanach wobec prof. Majchrowskiego

-  Wykładowca akademicki ma prawo do swoich poglądów, wyrażać je w swoich wykładach i badaniach. To jest prawo każdego naukowca. Nawet w czasach głębokiej komuny uczelnie wyższe zachowywały standardy i godność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  strajk kobiet Uniwersytet Warszawski Warszawa demonstracje

Promocja języka polskiego na świecie. Rola certyfikatów językowych

Promocja naszego języka powinna przebiegać dwutorowo – w kraju i za granicą, gdzie elementem dodatkowym i koniecznym jest upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski. O promocji języka polskiego rozmawiamy z dr Piotrem Kajakiem - kulturoznawcą i językoznawcą, wicedyrektorem Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM UW.
Zobacz więcej na temat:  język polski Polonia Uniwersytet Warszawski Polacy za granicą nauka języków obcych