Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Warszawski

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia fizyka kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA

Sztuczna inteligencja Słowem Roku 2023. Sprawdź pozostałe wyróżnione słowa

Najważniejszymi słowami roku 2023 okazały się "sztuczna inteligencja", "wybory" oraz "inflacja". Decyzję podejmowała ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego oraz internauci w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 słowotwórstwo język polski język ojczysty poprawna polszczyzna plebiscyt konkurs Uniwersytet Warszawski NAUKA

Akademiki niemal 90 polskich uczelni zostaną wyremontowane. Resort nauki przyznaje dotacje

Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przekazaniu 150 mln złotych na remont akademików. Dofinansowanie trafi do niemal 90 uczelni. Szef resortu nauki wyraził nadzieję, że jeszcze w styczniu gotowy będzie projekt ustawy dotyczącej kwestii remontu akademików.
Zobacz więcej na temat:  szkolnictwo wyższe studia Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Pole elekcyjne jako scena polityki realnej oraz symbolicznej

W 1572 roku umarł bezpotomnie ostatni król z dynastii Jagiellonów - Zygmunt August. Rzeczpospolita musiała zmierzyć się z problemem wyboru nowego władcy. Jak zorganizowana została pierwsza wolna elekcja? Dlaczego wybrano taką właśnie formułę spotkania na przedpolach Warszawy? Jakie miało to konsekwencje dla miasta? Jakie obowiązywały reguły i przepisy porządkowe?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Wojciech Tygielski wolna elekcja Uniwersytet Warszawski społeczeństwo szlachta

Dyrektor NAWA: rywalizujemy o naukowców. "Polska musi mieć dla nich atrakcyjne warunki"

Rywalizujemy o naukowców pomiędzy poszczególnymi krajami; jako Polska, musimy mieć dla nich atrakcyjne warunki; jeżeli tę rywalizację przegramy, to przegramy rywalizację o postęp techniczny - powiedział dr Dawid Kostecki, dyr. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 5. edycji programu Ulam NAWA stypendium w polskich ośrodkach otrzyma 61 osób z 24 krajów.
Zobacz więcej na temat:  badania nowoczesne technologie szkolnictwo wyższe Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści

Badacz pamiątek historycznych Michał Gajzler podkreślił w Polskim Radiu 24, że kradzież cennych zbiorów z bibliotek jest nowym zagrożeniem i instytucje do tej pory nie były przygotowane na tego typu przestępstwa. Jego zdaniem kluczowe jest rozpoznawanie fałszerstw w tych instytucjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kradzież kradzieże KSIĄŻKA książki biblioteka Uniwersytet Warszawski