X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rzeźby w centrum Lwowa ubrano w wyszywanki i haftowane maski

21.05.2020 14:32
21 maja Ukraina świętuje Dzień Wyszywanki. Wyszywanka to koszula lub inny element ubrania wyhaftowany w tradycyjne ludowe wzory. Z tej okazji na lwowskim rynku antyczne posągi Neptuna, Amfitryty, Adonisa i Diany tradycyjnie ubrano w wyszywanki. Ze względu na pandemię kamiennym rzeźbom nałożono również haftowane maski medyczne z napisem "Dziękuję doktorze".
Audio
  • Rzeźby w centrum Lwowa ubrano w wyszywanki i haftowane maski. O szczegółach - Eugeniusz Sało (IAR)
Rzeźby z maseczkami
Rzeźby z maseczkamiŹródło: city-adm.lviv.ua

W tym roku lekarze z różnych placówek medycznych miasta założyli wyszywanki i haftowane maski także kamiennym lwom strzegącym wejścia do ratusza. - Jest to dość symboliczne, bo wyszywanka zawsze była kodem genetycznym Ukraińców, rodzajem ochrony. Dlatego wyszywanki i haftowane maski założyli posągom lekarze, którzy na co dzień są w maskach, ratując nasze życie. Jest to pewnego rodzaju znak wdzięczności dla naszych lekarzy, którzy zmagają się z epidemią - powiedział organizator akcji Roman Jackowycz.

Z okazji święta wyszywanki mieszkańcy Lwowa publikują w sieciach społecznościowych zdjęcia w haftowanych strojach z ludowymi elementami.

Dzień wyszywanki jest obchodzony w trzeci czwartek maja każdego roku. Tego dnia Ukraińcy na całym świecie zakładają wyszywane bluzki i koszule. Inicjatywę zapoczątkowali w 2007 roku studenci z Czerniowiec.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Lwów Ukraina