X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie jeden ze skwerów nazwano imieniem Adama Mickiewicza

31.05.2020 16:11
Władze Wilna jednemu ze skwerów miejskich nadały w tym tygodniu imię Adama Mickiewicza. Wieszcz przez lata mieszkał w dzisiejszej stolicy Litwy. Zachowało się tam wiele miejsc z nim z nim związanych.
Audio
  • W Wilnie jeden ze skwerów nazwano imieniem Adama Mickiewicza. Materiał Kamila Zalewskiego
Uniwersytet Wileński na Starym Mieście w Wilnie
Uniwersytet Wileński na Starym Mieście w WilnieShutterstock/Jonas Tufvesson

Imieniem Adama Mickiewicza nazwany został skwer, na którym znajduje się odsłonięty w 1984 roku pomnik wieszcza. Ukazuje on młodego poetę w płaszczu, opierającego się na przełamanej kolumnie, co jest symbolem jego przynależności do kultury polskiej i litewskiej. Wileńscy radni napisali, że Adam Mickiewicz pochodził ze starej szlachty litewskiej, która mówiła po polsku.

"Rodzice poety nazywali siebie Litwinami, a Litwę swoją ojczyzną" - czytamy w uzasadnieniu. Skwer znajduje się obok starego gotyckiego kościoła świętej Anny oraz kościoła świętego Franciszka i św. Bernarda. Niedaleko, przy Zaułku Bernardyńskim, gdzie poeta mieszkał przez kilka miesięcy, jest Muzeum Adama Mickiewicza. Jak zwraca uwagę kustosz tej placówki, Alicja Dzisiewicz, nie jest to jedyne miejsce związane z wieszczem. - W Wilnie mamy osiem adresów Mickiewicza. Są to m.in. Cela Konrada, gdzie był więziony oraz mieszkania, które wynajmował. Te budynki, które do dzisiaj się zachowały są ozdobione tablicami pamiątkowymi - wyjaśnia.

Adam Mickiewicz przyjechał do Wilna z rodzinnego Nowogródka, położonego na terenie obecnej Białorusi, w 1815 roku, aby studiować na Uniwersytecie Wileńskim. W 1824 roku po wyroku na filomatach i filaretach, poeta musiał wyjechać z miasta. Do Wilna nie mógł nigdy powrócić.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Adam Mickiewicz