X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów: zmarł Mirosław Rowicki - założyciel i redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego"

10.07.2020 12:43
We Lwowie w wieku 67 lat zmarł Mirosław Rowicki - redaktor naczelny i założyciel "Kuriera Galicyjskiego" - największej polskiej gazety na Ukrainie. Mirosław Rowicki był inicjatorem Spotkań Polsko-Ukraińskich w Jaremczu, Klubu Galicyjskiego oraz wielu innych bardzo cennych inicjatyw dla dialogu między Polakami i Ukraińcami. Za swoją działalność otrzymał zarówno polskie, jak i ukraińskie odznaczenia państwowe.
Audio
  • Na Ukrainie zmarł Mirosław Rowicki – założyciel i wydawca największego z tym kraju polskiego czasopisma Kurier Galicyjski. Materiał Wojciecha Jankowskiego
Mirosław Rowicki
Mirosław RowickiFot: Archiwum Kuriera Galicyjskiego

"Z głębokim żalem żegnamy naszego Kochanego Szefa, Człowieka o gołębim sercu, Mirosława Rowickiego" - czytamy w tekście pożegnalnym zespołu redakcyjnego "Kuriera Galicyjskiego".

Szczególnie wspominane jest pojednawcze przemówienie Mirosława Rowickiego z ubiegłorocznych Polsko-Ukraińskich w Jaremczu. - To zjawisko świadczy o tym, że warto się spotykać. My jesteśmy zaporą przeciwko technologiom, które mają nas z tej drogi pojednania zepchnąć. A jest tych zagrożeń bardzo dużo - mówił.

W katedrze lwowskiej będzie sprawowana msza święta pożegnalna. Mirosław Rowicki zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu w Warszawie.

Mirosław Rowicki - przedsiębiorca, miłośnik Kresów, działacz społeczny

Przyszły twórca "Kuriera Galicyjskiego" przyjechał na Ukrainę w roku 2000 jako przedsiębiorca. Jego zamiłowanie do Kresów i zainteresowanie stosunkami polsko-ukraińskimi nie pozwoliło poprzestać jedynie na tej pracy. Mieszkając na początku swego pobytu na Ukrainie w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie, wspólnie z polskim środowiskiem w tym mieście wydawał w latach 2005-2007 czasopismo zatytułowane "Z grodu Rewery". Ukazywało się ono jako dodatek do "Gazety Lwowskiej".

"Kurier Galicyjski" ujrzał światło po raz pierwszy 15 sierpnia 2007 roku. Od tamtej pory ukazywał się regularnie jako dwutygodnik. Z czasem rozrósł się do portalu, kanału TV, radia, studia filmowego i jedynego na Ukrainie czasopisma polskiego dla dzieci "Polak mały".

Wspólnie z Uniwersytetem Podkarpackim w Iwano-Frankiwsku Mirosław Rowicki organizował polsko-ukraińskie spotkania w Jaremczu. Jest to renomowana impreza, w której uczestniczą najwięksi specjaliści w dziedzinie stosunków obu państw z Polski i Ukrainy.

W latach 1980-1981 był przewodniczącym Komisji Zakładowej Solidarności Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego "Warszawa-Zachód" i delegatem na Zjazd Regionu Mazowsze. W stanie wojennym zmuszono go do odejścia z pracy. Wówczas podjął działalność rzemieślniczą. Działał w podziemnych strukturach Solidarności – głównie w zakresie kolportażu niezależnych wydawnictw i sprzętu drukarskiego.

Praca i zaangażowanie Mirosława Rowickiego zostały zauważone przez Rzeczpospolitą. W 2015 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego" był orędownikiem polsko-ukraińskiego dialogu i pojednania. W 2018 roku został też odznaczony orderem "Za Rozbudowę Ukrainy".

Eugeniusz Sało/Wojciech Jankowski

dad

Zobacz więcej na temat: Lwów Ukraina