X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

We Lwowie pożegnano Jadwigę Zappe

29.07.2020 09:31
W katedrze lwowskiej pożegnano Jadwigę Zappe - nestorkę polskiej społeczności Lwowa, która wspólnie z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) tajnie nauczały polskie dzieci i młodzież, przekazując im polskość i wiarę katolicką.
Audio
  • W katedrze lwowskiej pożegnano Jadwigę Zappe - nestorkę polskiej społeczności Lwowa. O szczegółach - Eugeniusz Sało
Jadwiga Zappe
Jadwiga ZappeŹódło: Kurier Galicyjski/Youtube

Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy Leon Mały, homilię wygłosił ksiądz Władysław Derunow, który należał do grona uczniów zmarłej. Na uroczystość przybyła jej rodzina, lwowscy Polacy, kapłani i dyplomaci. List do uczestników uroczystości skierował minister Adam Kwiatkowski, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. List odczytał konsul RP we Lwowie Rafał Kocot.

Swoimi wspomnieniami podzielili się uczniowie Jadwigi Zappe - Teresa Pakosz i Władysław Jasiniecki, którzy często przebywali w jej rodzinnym domu. "Pani Wiesia wychowała tysiące ludzi na Polaków, na katolików. Okazywała każdemu moc serca. Przychodziliśmy do niej jak do mamy, jak do babci, jak do osoby bardzo bliskiej - powiedziała Teresa Pakosz.

- Ona przygotowywała mnie do pierwszej komunii świętej. Uczyła religii, historii i języka polskiego. Ona, ze swoją inteligencją przedwojenną, oddała nam swoją wiedzę i swoje serce - dodał Władysław Jasiecki.

Jadwiga Zappe została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Janowskim we Lwowie.

W 2006 roku siostry Irena i Jadwiga Zappe uhonorowane zostały Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w 2008 roku otrzymały nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej przyznawaną przez IPN. W 2016 roku Jadwiga Zappe otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Lwów Ukraina