Redakcja Polska

"Świadectwo ideału ludzkiej wolności". Donald Trump o Kazimierzu Pułaskim

10.10.2020 10:00
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 11 października w USA Dniem Kazimierza Pułaskiego. W dorocznej proklamacji amerykański prezydent wskazał na zasługi polskiego generała w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i jego przywiązanie do wolności.
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpPAP/EPA/JOYCE N. BOGHOSIA / THE WHITE HOUSE / HANDOUT

"Życie bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, generała Kazimierza Pułaskiego, stanowi świadectwo wyznawanego przez nasz naród ideału wolności ludzkiej" - napisał Donald Trump.

Prezydent USA podkreślił oddanie generała dla swej ojczyzny i jego rolę w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przypomniał, że polski generał jest określany mianem "ojca amerykańskiej kawalerii", a jego legion odegrał istotną rolę w wojnie o niepodległość USA.

"Tak jak powiedziałem Polakom podczas podróży do Warszawy w pierwszym roku mojego urzędowania, Stany Zjednoczone i Polskę łączą specjalne więzi, na które składają się wyjątkowa historia i charakter obu narodów oraz braterstwo, które powstaje tylko pomiędzy narodami, które walczyły, przelewały krew i umierały za wolność" - napisał amerykański prezydent.

Wieczna pamięć o polskim bohaterze

Donald Trump dodał, że spuścizna generała Pułaskiego jest sercach 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia.

Dzień Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 r. Od tego czasu wszyscy prezydenci wydają proklamacje, w których ogłaszają 11 października świętem polskiego generała. W 2009 r. amerykański parlament przyjął rezolucję nadającą Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

IAR/ho