Polskie Radio
Section05
Donald Trump

Rocznica szturmu na Kapitol. Biden oskarżył Trumpa o atak na demokrację

W rocznicę szturmu zwolenników Donalda Trumpa na siedzibę amerykańskiego Kongresu prezydent Joe Biden oskarżył swojego poprzednika o próbę siłowego przejęcia władzy po przegranych wyborach 2020 roku. Z kolei Donald Trump w swoim oświadczeniu zarzucił Bidenowi, że ten stara się odwrócić uwagę Amerykanów od własnych porażek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone Donald Trump Joe Biden USA Waszyngton

Trump skrytykował 13 Republikanów. Zagłosowali za ustawą Demokratów i Bidena

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował 13 członków Partii Republikańskiej, którzy głosowali za przyjęciem pakietu inwestycji infrastrukturalnych będących jednym z filarów programu prezydenta Joe Bidena. Za opowiedziało się 228 członków, przeciw było 206 członków Izby Reprezentantów. Pomimo sprzeciwu sześciu Demokratów, 13 Republikanów pomogło w przeforsowaniu ustawy wartej 1,2 biliona dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA izba reprezentantów Republikanie demokraci Ameryka infrastruktura inwestycje Donald Trump Joe Biden

"Strategiczna porażka". Wojskowi USA o zakończeniu wojny w Afganistanie

Generałowie Mark Milley i Frank McKenzie ocenili, że sposób zakończenia wojny w Afganistanie przez USA był "strategiczną porażką", która wzmocni organizacje dżihadystyczne. Jednocześnie wojskowi przyznali, że pozostawienie tam sił USA mogło doprowadzić do dodatkowych strat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA terroryzm talibowie Joe Biden Donald Trump wojsko misja w Afganistanie Afganistan

USA: zwolennicy Trumpa protestowali przed Kapitolem. Manifestacja przebiegła spokojnie

Setki zwolenników byłego prezydenta USA Donalda Trumpa demonstrowało w Waszyngtonie w proteście przeciwko traktowaniu osób oskarżonych o udział w szturmie na Kongres, do którego doszło 6 stycznia. W stolicy USA zgromadzono znaczne siły policji, a budynek Kongresu został ogrodzony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Donald Trump protest manifestacje demonstracje Zamieszki w USA zamieszki Waszyngton polityka

"Prezydent uważa go za patriotę". Biały Dom o rozmowach amerykańskiego generała z Chinami

Prezydent Joe Biden uważa generała Marka Milleya za patriotę wiernego konstytucji i ma do niego pełne zaufanie - oznajmiła w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odpowiedziała w ten sposób na doniesienia, że najwyższy rangą wojskowy starał się ograniczyć możliwość wydania rozkazu użycia broni jądrowej przez prezydenta Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Chiny Joe Biden Donald Trump