Polskie Radio
Section05
Donald Trump

Izraelskie lobby naciska na Donalda Trumpa, by poskromić Iran

USA zapowiadają utworzenie międzynarodowej koalicji by "odeprzeć Iran i jego działania". Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oskarżyła również Teheran o dozbrajanie jemeńskich rebeliantów Huti w rakiety balistyczne. - Silne lobby proizraelskie naciska na Donalda Trumpa, by poskromić Iran - tłumaczył w radiowej Jedynce amerykanista, Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran USA Donald Trump Izrael Magdalena Skajewska

"Decyzja Trumpa policzkiem dla świata muzułmańskiego"

Sytuacja na Bliskim Wschodzie to jeden z głównych tematów poniedziałkowego spotkania szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej w Brukseli. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały Jerozolimę jako stolicę Izraela. Decyzja ta spotkała się z krytycznym odbiorem wielu światowych przywódców, m.in. z Europy, ale także z Bliskiego Wschodu. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari z Fundacji El Karama. O protestach na Bliskim Wschodzie opowiadał także korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Jerozolima Izrael

"Świat arabski zmęczony jest już sprawą Palestyny"

Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób. O napiętej sytuacji na Zachodnim Brzegu mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Agnieszka Bryc Palestyna Autonomia Palestyńska USA Donald Trump

"USA wrzuciły Kartę Narodów Zjednoczonych do kosza"

Liga Arabska skrytykowała Stany Zjednoczone za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Zaapelowała do Waszyngtonu o cofnięcie tej decyzji. Niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. Od czwartku zginęły cztery osoby, a rannych zostało ponad 300. O konsekwencjach uznania Jerozolimy za stolicę Izraela przez USA mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Palestyna Jerozolima ŚWIAT

Jerozolima – miasto społeczno-politycznego sporu

– Była ona źródłem energii dla ruchu syjonistycznego – powiedział w audycji „Ideologika” prof. Szewach Weiss. Wraz z pozostałymi gośćmi Adriana Klarenbacha rozmawiali o historii Jerozolimy oraz jej znaczeniu dla narodów izraelskiego i palestyńskiego. A wszystko to w kontekście oświadczenia prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerozolima Izrael USA Donald Trump