X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Chicago: w wieku 101 lat zmarł Jan Krawiec - zasłużony działacz polonijny

30.10.2020 09:24
W Chicago zmarł Jan Krawiec. Zasłużony weteran i działacz polonijny miał 101 lat.
Audio
  • Chicago: w wieku 101 lat zmarł Jan Krawiec - zasłużony działacz polonijny. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Jan Krawiec
Jan KrawiecŹródło: twitter/ SDPA @SDPAMERYKA

Jan Krawiec urodził się w miejscowości Bachórzec na Podkarpaciu. Po wybuchu drugiej wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Działając w podziemiu, redagował biuletyny informacyjne. Trafił do niewoli. Był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.

Po wojnie przebywał w Niemczech, skąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zajął się dziennikarstwem. Przez niemal dwadzieścia lat był redaktorem naczelnym "Dziennika Związkowego", obecnie najdłużej nieprzerwanie ukazującej się na świecie gazety w języku polskim. Publikując, krytykował komunistyczne władze. Lobbował na rzecz niepodległości ojczyzny.

Będąc jednym z polonijnych liderów, wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami amerykańskich władz, między innymi z prezydentami Geraldem Fordem i Jimmym Carterem.

Jan Krawiec jako świadek historii współpracował z Muzeum Holocaustu, które znajduje się pod Chicago. Zostanie pochowany w Polsce.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia Polonia w USA