X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z s. Michaelą Rak prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum

18.11.2020 15:44
W czasie wizyty pary prezydenckiej na Litwie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z małżonką prezydenta Litwy, a następnie odbyła rozmowę z s. Michaelą Rak, polską zakonnicą prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum dla dorosłych i dzieci.
Siostra Michaela Rak i Agata Kornhauser-Duda
Siostra Michaela Rak i Agata Kornhauser-DudaKPRP/Grzegorz Jakubowski

W informacji przekazanej przez Kancelarię Prezydenta RP podano, że pierwsza dama rozmawiała z s. Michaelą o działalności otwartego tuż przed wybuchem pandemii ośrodka hospicyjnego dla najmłodszych.

Siostrę Rak Agata Kornhauser-Duda poznała podczas wizyty w Wilnie zimą 2018 roku. Niespełna rok później osobiście pogratulowała jej tworzenia kolejnego, wyczekiwanego hospicjum dla dzieci. Nowy ośrodek jest częścią hospicjum im. błogosławionego ks. Michała Sopoćki.

Początkowo Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, do którego należy s. Rak, zajmowało się opieką nad pacjentami paliatywnymi w ich domach, starając się jednocześnie o utworzenie hospicjum zapewniającego chorym całodobową opiekę. Obecnie prowadzi Oddział Stacjonarny i Hospicjum Domowe, z którego korzysta łącznie 36 osób, a od lutego tego roku także Hospicjum dla Dzieci. Pod jego opieką przebywa sześcioro pacjentów w wieku od 3 do 14 lat. Ośrodki cały czas przyjmują nowych podopiecznych.

W czasie spotkania małżonka prezydenta RP podziękowała s. Michaeli Rak za prowadzenie hospicjum w czasie trwającej pandemii. - Cieszący się wielkim zaufaniem chorych i ich rodzin wileński ośrodek funkcjonuje i rozwija się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu jego założycielki, a także personelu, wolontariuszy i darczyńców - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Podkreśliła, że "nowo powstała placówka dla dzieci była niezwykle potrzebna i oczekiwana; ze wszystkich ośrodków mogą korzystać chorzy z całej Litwy".

Rok temu Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene (żona prezydenta Litwy) odwiedziły wieleńskie Hospicjum dla Dorosłych oraz obejrzały nową inwestycję.

Ponad setka wolontariuszy 

Do czasu wybuchu pandemii hospicjum współpracowało z młodzieżą szkolną, a odbywający karę więźniowie pobliskiego zakładu karnego także włączali się w pomoc osobom terminalnie chorym. Z hospicjum współpracuje ponad setka wolontariuszy, którzy angażują się na różnych płaszczyznach, wspierając pracę lekarzy, pielęgniarek, pomocy pielęgniarskiej, pracownika socjalnego, psychologa, pracowników biurowych i wielu innych.

Trwający od wiosny czas izolacji i konieczność zachowania dystansu społecznego negatywnie wpływa na pacjentów ośrodka i ich rodziny, dlatego pracownicy hospicjum jeszcze intensywniej starają się zapewnić swoim podopiecznym poczucie bezpieczeństwa i domowego ciepła, dostosowując jednocześnie działalność do obowiązujących obostrzeń. Codziennie odbywają się też nabożeństwa prowadzone przez kapelanów katolickiego i prawosławnego.

Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego za swoją posługę otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest też laureatką nagród, m.in. "Polak Roku", "Chluba Litwy", czy "Św. Krzysztofa".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Agata Kornhauser-Duda