X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Znany polski duchowny został "Polakiem Roku 2020" na Litwie

13.05.2021 13:01
Jedyny polski dziennik na Litwie, "Kurier Wileński" ogłosił wyniki plebiscytu "Polak Roku 2020". Został nim ksiądz Wojciech Górlicki
Audio
  • Znany polski duchowny został "Polakiem Roku 2020" na Litwie [posłuchaj]
11 maja zostały podsumowane wyniki Plebiscytu Czytelników Kuriera Wileńskiego  Polak Roku 2020
11 maja zostały podsumowane wyniki Plebiscytu Czytelników „Kuriera Wileńskiego” – „Polak Roku 2020“Fot. Marian Paluszkiewicz/ Kurier Wileński

Jak pisze na swoich łamach "Kurier Wileński", głosowanie na kandydatów do tytułu "Polaka Roku 2020" odbywało się tradycyjnie do końca grudnia. Głosy miały być liczone w pierwszej połowie stycznia, ale z powodu bardzo trudnej sytuacji epidemicznej na Litwie, wydawca postanowił przenieść podsumowanie plebiscytu na maj.

Wszyscy kandydaci zgłoszeni do tytułu "Polaka Roku" to osoby znane na Litwie i zasłużone dla Wileńszczyzny. Do redakcji wpłynęło ponad cztery i pół tysiąca głosów. Redaktor naczelny dziennika, Robert Mickiewicz, napisał, że wynik plebiscytu nie był zaskoczeniem. "Ten wynik potwierdza regułę, że tytuł Polaka Roku zdobywają osoby duchowne, nauczyciele albo politycy czy działacze społeczni" - czytamy w dzisiejszym wydaniu gazety. 

Ksiądz Wojciech Górlicki jest obywatelem Polski. Na Litwę przyjechał około 30 lat temu. Pracował w parafii w Ejszyszkach, a później w Szumsku pod Wilnem, gdzie odpowiadał za budowę kościoła w miejscowości Kowalczuki. Duchowny trafił też do Nowej Wilejki, gdzie otrzymał misję tworzenia zupełnie nowej parafii. Przez wiele lat był tam proboszczem kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Kilka lat temu otrzymał nominację na proboszcza kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na wileńskim Antokolu. Świątynia nazywana jest "perłą wileńskiego baroku" i uważana za jedną z najpiękniejszych w litewskiej stolicy.

Plebiscyt "Polak Roku" organizowany jest na Litwie od 23 lat.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa mniejszości narodowe