Polskie Radio
Section05
mniejszości narodowe

"Akcja afirmatywna" w USA sprzeczna z konstytucją. Komentarz Andrzeja Kohuta

- Na najważniejszych uczelniach to kryterium było wciąż stosowane, jako jedno z wielu, taki warunek postawił Sąd Najwyższy już wcześniej. To nie był zero-jedynkowy system, czynnik rasowy miał być jednym z kilku, na podstawie których kandydaci będą przyjmowani - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska USA mniejszości narodowe Ameryka Północna

Jan Baudouin de Courtenay. Człowiek, który naraził się wszystkim

Przywoływany jest w podręcznikach historii tylko jako kandydat mniejszości narodowych na pierwszego prezydenta RP. Tymczasem ten Polak o obcobrzmiącym nazwisku był jednym z najlepszych lingwistów świata. Był też nietuzinkowym wolnomyślicielem, co przysporzyło mu wielu wrogów. 13 marca przypada 178. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA język polski II Rzeczpospolita niepodległość Gabriel Narutowicz mniejszości narodowe

Prezydent Duda: chcę i staram się, aby modlitwa o pokój ten pokój przyniosła

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami kościołów, związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że czasy, których dożyliśmy, są ogromnie trudne. - Wierzę w to głęboko i staram się działać w miarę swoich możliwości, aby ta modlitwa o pokój ten pokój rzeczywiście przyniosła - mówił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Andrzej Duda prezydent wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni mniejszości narodowe

W magicznym świecie bułgarskich pieśni i opowieści

Pięć dni, 36 artystów, 19 spektakli, 8 wydarzeń towarzyszących, goście z całego świata – w Warszawie trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. „Pieśniarze i ich opowieści” – to tytuł tegorocznej edycji festiwalu nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda „Pieśniarz i jego opowieść”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Bułgaria opowiadanie Nowa Tradycja Ukraina mniejszości narodowe

"Są szanse na kontynuację nauki". Sytuację gimnazjum na Litwie przybliżyła jego dyrektor

- Szanse na kontynuowanie nauki przez uczniów w naszej szkole są, tylko potrzeba wyrozumiałości samorządu rejonu trockiego oraz dobrych chęci - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu, które jest zagrożone likwidacją, Renata Krasowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Litwa Polacy za granicą mniejszości narodowe edukacja szkoła relacje polsko-litewskie

Belgia: Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii

Polacy trzecią mniejszością narodową we Flandrii, regionu na północy Belgii, gdzie mówi się po niderlandzku. Tak wynika z danych flamandzkiego urzędu statystycznego. Te dane wskazują też, że 10 procent mieszkańców Flandrii to obcokrajowcy. Niemal dwie dekady temu było to zaledwie 5 procent - donosi korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Europa Belgia mniejszości narodowe Polonia Polacy za granicą

Sytuacja Polaków na Ukrainie. Jan Dziedziczak: realizujemy trzy programy pomocy

Minister Jan Dziedziczak powiedział, że Polacy mieszkający na Ukrainie mają wsparcie polskich władz. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą mówił w Programie 3 Polskiego Radia o sytuacji naszych rodaków na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Jan Dziedziczak Polacy za granicą mniejszości narodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe polska pomoc Karta Polaka

Mapa do karaimskiego skarbu

Po raz pierwszy w historii konkursów fonograficznych Polskiego Radia przyszło nam nagrodzić jedno wydawnictwo w dwóch kategoriach: „Karaimska Mapa Muzyczna” jako album dwupłytowy został wyróżniony za muzykę folkową dla Karoliny Cichej & Company oraz za muzykę źródeł dla Związku Karaimów Polskich i Karoliny Cichej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Karolina Cicha mniejszości narodowe Nowa Tradycja

Białoruś: działacz mniejszości i dziennikarz Andrzej Poczobut spędza kolejne święta w więzieniu

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista Związku Polaków na Białorusi, spędza kolejne święta w białoruskim więzieniu. Więzień polityczny jest w areszcie od ponad roku, postępowanie karne w jego sprawie jest owiane tajemnicą. W sobotę Poczobut obchodził 49. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś mniejszości narodowe Andrzej Poczobut Andżelika Borys areszt Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych prawa człowieka dziennikarze więźniowie polityczni

Rusyfikacja polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Specjalne posiedzenie komisji w Sejmie

Komisja łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji przedstawicieli rządu na temat Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Posiedzenie zwołano w związku z tym, że 1 września na Białorusi wchodzi w życie znowelizowany kodeks edukacji. Oznacza to, że żadna ze szkół nie będzie mogła nauczać w innym języku niż państwowe: rosyjski lub białoruski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś Rosja edukacja mniejszości narodowe szkoła wojna na Ukrainie wojna 2022

Likwidacja nauczania po polsku. MSZ potępia atak władz białoruskich na prawa mniejszości

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępia kolejny drastyczny atak władz białoruskich na podstawowe prawa mniejszości polskiej. W ten sposób resort odniósł się do decyzji o całkowitej rusyfikacji nauczania w państwowych szkołach z polskim językiem wykładowym w Grodnie i w Wołkowysku, a także w szkole w Brześciu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSZ Białoruś edukacja mniejszości narodowe szkoła