Polskie Radio
Section05
mniejszości narodowe

"Popatrzcie na swoje czyny i inicjatywy". Prezydent Opola odpowiada na apel mniejszości niemieckiej

"Gdzie jest napisane, że o Niemcach można mówić wyłącznie dobrze?" - pyta w swoim oświadczeniu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który odpowiedział na apel Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, które sprzeciwia się budowie pomnika Bohaterów Powstańców Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Opole mniejszości narodowe Niemcy historia Polski społeczeństwo

NASZ WYWIAD Andrzej Pisalnik: działacze ZPB usłyszą zarzuty przed Wielkanocą, trwają kontrole w szkołach uczących polskiego

- Zarzuty mają zostać przedstawione czterem polskim działaczom więzionym w Mińsku w tym tygodniu. Możemy tylko modlić się, by mogli opuścić cele na czas Wielkanocy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Poinformował, że obecnie na całej Białorusi mają miejsce kontrole w szkołach nauczających języka polskiego, a władze zbierają dane o ich kursantach.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut Andżelika Borys

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi ŚWIAT

Polacy na Białorusi. Niewolnicy Łukaszenki?

Kilka miesięcy po rewolucji Białoruś wróciła na pierwsze strony gazet. Wszystko ze względu na prześladowanie białoruskiego społeczeństwa i dyskryminację zamieszkujących tamtejsze ziemie Polaków. Jaka jest rola naszych rodaków na Wschodzie? Jakie miejsce zajmują w społeczeństwie? Jak wygląda Białoruś  kilka miesięcy po próbie odsunięcia Łukaszenki od władzy?  
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Białoruś Polonia Polacy na Białorusi mniejszości narodowe

Białoruś: dziennikarz Biełsatu zwolniony z aresztu. Jest objęty śledztwem ws. "rehabilitacji nazizmu"

Dziennikarz i aktywista społeczny z Grodna Paweł Mażejka został po 72 godzinach wypuszczony z aresztu, jednak postępowanie karne w jego sprawie jest kontynuowane. Dotyczy ono "podżegania do nienawiści" i "rehabilitacji nazizmu". Z tego samego artykułu co białoruski działacz i dziennikarz sądzeni są też polscy działacze, aresztowani w tym tygodniu w Grodnie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: nowe postępowanie karne przeciwko Cichanouskiej. W zarzutach mowa o akcie terroryzmu

Białoruska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne wobec liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej i inicjatywy BYPOL, zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich, ujawniającej przestępcze działania siłowego bloku na Białorusi. Powodem ma być rzekome przygotowanie aktów terrorystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi

Białoruś: rozpoczną się przesłuchania zatrzymanych liderów Związku Polaków

W Mińsku w obecności adwokatów powinny rozpocząć sie dzisiaj przesłuchania liderów polskiej mniejszości na Białorusi. W areszcie przy ulicy Wołodarskiego w białoruskiej stolicy przetrzymywana jest Andżelika Borys, prezes Związku Polaków i troje innych polskich działaczy. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: terror Łukaszenki uderza teraz w Polaków, represje nie ustaną, póki ten reżim trwa

- Aresztowanie liderki Związku Polaków Andżeliki Borys i polskich działaczy to jeszcze jedno potwierdzenie, jaka jest natura tej władzy, co znoszą setki tysięcy Białorusinów przez wszystkie lata za rządów Aleksandra Łukaszenki. Jestem tym oburzony  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski działacz opozycyjny. Opozycjonista podkreśla, że Łukaszenka trwa u władzy dzięki wsparciu Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Raport Białoruś NASZ WYWIAD

Białoruś: 245 zatrzymanych w drugim dniu obchodów Dnia Wolności

Funkcjonariusze białoruskich służb uniemożliwili zorganizowanie w Mińsku demonstracji upamiętniającej 103. rocznicę ogłoszenia niezależności Białorusi. Zatrzymanych zostało co najmniej 245 osób, które chciały świętować jubileusz proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Tymczasem tylko w piątek skazano 150 osób, głównie zatrzymanych podczas pierwszego dnia obchodów 25 marca. Większość otrzymała kary kilkunastu dni aresztu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe

Kampania przeciw Polakom na Białorusi. Przeszukania, areszty, sprawa karna ws. "rehabilitacji nazizmu"

Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną wobec Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków oraz wobec innych polskich aktywistów. Milicjanci wkroczyli do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie i przeszukali mieszkania kilku polskich działaczy. Zatrzymany został między innymi Andrzej Poczobut. Sprawa karna ma dotyczyć "rehabilitacji nazizmu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polonia

Prześladowania na Białorusi. Soboń: o prawa mniejszości polskiej będziemy upominać się w sposób stanowczy

– Ta kwestia będzie stawiana bilateralnie przez MSZ wobec władz Białorusi, ale także podczas posiedzenia Rady Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do serii zatrzymań i milicyjnych przeszukań wymierzonych w Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Artur Soboń Trójka Białoruś mniejszości narodowe Polonia Bartłomiej Graczak

Białoruś: kolejne represje wobec Polaków. Funkcjonariusze w kominiarkach zatrzymali Andrzeja Poczobuta

Dziś rano funkcjonariusze pojawili się w grodzieńskim mieszkaniu polskiego działacza i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował później, że polski działacz został zatrzymany. Milicja wkroczyła również do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Funkcjonariusze zapukali też do Marii Tiszkowskiej, polskiej liderki w Wołkowysku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polonia