Polskie Radio
Section05
mniejszości narodowe

Oficjalna inauguracja projektu "SOS Białoruś - Centrum Pomocy Humanitarnej"

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób, które ze względu na represje zdecydowały się na przyjazd z Białorusi do Polski z zamiarem czasowego lub stałego osiedlenia i przebywają na jej terenie. Wsparcie w ramach projektu obejmuje doraźną pomoc socjalno-bytową lub adaptacyjną oraz pomoc w organizacji życia w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie. Szczerski: nadal nie jest w pełni zrealizowany

- Polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to dokument, który nadal wymaga zabiegów, by zrealizować wszystkie jego postanowienia, będzie to jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec w czwartek w Warszawie - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Krzysztof Szczerski Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda mniejszości narodowe

Wiceszef MSZ: polska mniejszość na Białorusi ma pełne prawo do nieskrępowanej działalności

- W rozmowie z jednym z liderów Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Pisalnikiem potwierdziłem pełne i nieustające wsparcie dla polskiej mniejszości na Białorusi, która ma pełne prawo do nieskrępowanej działalności w swojej ojczyźnie - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka represje mniejszości narodowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ dyplomacja ŚWIAT

"Popatrzcie na swoje czyny i inicjatywy". Prezydent Opola odpowiada na apel mniejszości niemieckiej

"Gdzie jest napisane, że o Niemcach można mówić wyłącznie dobrze?" - pyta w swoim oświadczeniu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który odpowiedział na apel Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, które sprzeciwia się budowie pomnika Bohaterów Powstańców Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Opole mniejszości narodowe Niemcy historia Polski społeczeństwo

NASZ WYWIAD Andrzej Pisalnik: działacze ZPB usłyszą zarzuty przed Wielkanocą, trwają kontrole w szkołach uczących polskiego

- Zarzuty mają zostać przedstawione czterem polskim działaczom więzionym w Mińsku w tym tygodniu. Możemy tylko modlić się, by mogli opuścić cele na czas Wielkanocy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik, sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Poinformował, że obecnie na całej Białorusi mają miejsce kontrole w szkołach nauczających języka polskiego, a władze zbierają dane o ich kursantach.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut Andżelika Borys

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi ŚWIAT

Polacy na Białorusi. Niewolnicy Łukaszenki?

Kilka miesięcy po rewolucji Białoruś wróciła na pierwsze strony gazet. Wszystko ze względu na prześladowanie białoruskiego społeczeństwa i dyskryminację zamieszkujących tamtejsze ziemie Polaków. Jaka jest rola naszych rodaków na Wschodzie? Jakie miejsce zajmują w społeczeństwie? Jak wygląda Białoruś  kilka miesięcy po próbie odsunięcia Łukaszenki od władzy?  
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Białoruś Polonia Polacy na Białorusi mniejszości narodowe

Białoruś: dziennikarz Biełsatu zwolniony z aresztu. Jest objęty śledztwem ws. "rehabilitacji nazizmu"

Dziennikarz i aktywista społeczny z Grodna Paweł Mażejka został po 72 godzinach wypuszczony z aresztu, jednak postępowanie karne w jego sprawie jest kontynuowane. Dotyczy ono "podżegania do nienawiści" i "rehabilitacji nazizmu". Z tego samego artykułu co białoruski działacz i dziennikarz sądzeni są też polscy działacze, aresztowani w tym tygodniu w Grodnie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: nowe postępowanie karne przeciwko Cichanouskiej. W zarzutach mowa o akcie terroryzmu

Białoruska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie karne wobec liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej i inicjatywy BYPOL, zrzeszającej byłych funkcjonariuszy białoruskich, ujawniającej przestępcze działania siłowego bloku na Białorusi. Powodem ma być rzekome przygotowanie aktów terrorystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś milicja mniejszości narodowe Polacy na Białorusi