Polskie Radio
Section05
mniejszości narodowe

Ukraina spełni zalecenia Komisji Weneckiej ws. mniejszości

Ukraina wypełni rekomendacje Komisji Weneckiej co do nauczania języków mniejszości. Zapewniło o tym ukraińskie Ministerstwo Edukacji. Chodzi o zapisy o nauczaniu języka ukraińskiego w szkołach mniejszości. Nowe prawo wywołało krytykę niektórych krajów sąsiadujących z Ukrainą. Władze w Kijowie poprosiły o ekspertyzę komisję prawników działającą przy Radzie Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina mniejszości narodowe Komisja Wenecka

Birma i Bangladesz. Znaczenie pielgrzymki papieża Franciszka

Papież Franciszek zakończył w sobotę wizytę w Bangladeszu i ze stolicy tego kraju, Dhaki odleciał w drogę powrotną do Rzymu. W trakcie tej 21. zagranicznej podróży odwiedził również Birmę. Podsumowania i oceny papieskiej podróży dokonali w magazynie "Świat w Powiększeniu" politolog dr Michał Lubina i ks. Paweł Kociołek, misjonarz z Bangladeszu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież Franciszek Bangladesz Birma mniejszości narodowe

Trudna wizyta papieża Franciszka w Birmie

Papież Franciszek wyruszył w niedzielę w kolejną podróż do Azji, w trakcie której odwiedzi Birmę i Bangladesz. Zdaniem watykanistów choć już kilka jego wizyt uważano za trudne, ta pielgrzymka szczególnie zasługuje na miano skomplikowanej i delikatnej. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Azja mniejszości narodowe Birma

Birma: czystki etniczne, uciekło ponad 600 tysięcy osób

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który w środę spotkał się w Birmie (Mjanmie) z tamtejszymi przywódcami cywilnymi i dowódcami wojskowymi, wezwał do wiarygodnego śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących łamania praw człowieka muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. O wizycie Tillersona w Birmie mówili w audycji Świat w Powiększeniu ambasador RP w Tajlandii i Birmie Waldemar Dubaniowski i Bartosz Kozakiewicz, koordynator polskich projektów pomocowych w Birmie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Birma Azja mniejszości narodowe USA Rex Tillerson

Protest głodowy ws. praw mniejszości polskiej w Niemczech

Zdaniem mec. Stefana Hambury niemiecko-polski traktat o dobrym sąsiedztwie, zawarty w 1991 roku niesprawiedliwie reguluje status naszych rodaków w Niemczech. Rozpoczął głodówkę, która ma za zadanie zwrócić uwagę niemieckiego rządu na tę sprawę. Prawnik, który od lat zabiega, aby prawa Polaków były respektowane i usankcjonowane w Niemczech, opowiedział o swojej akcji na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy mniejszości narodowe Polonia Polacy za granicą