X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polski szlak historyczny na Monte Cassino

18.05.2021 12:10
Na Monte Cassino powstał szlak historyczny wiodący śladami polskiego natarcia i bitwy o wzgórze. Dziś w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino odbędzie się uroczystość odsłonięcia ścieżki. Wezmą w niej udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, burmistrz Cassino Enzo Salera, ambasador Anna Maria Anders oraz wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej. Michał Góras.
Audio
  • To było jedno z najważniejszych zwycięstw 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa. 77 lat temu, 18 maja 1944 roku, po kilkudniowych, ciężkich walkach, polscy żołnierze zdobyli wzgórze Monte Cassino i opactwo Benedyktynów, otwierając aliantom drogę na Rzym. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Jedna z tablic na szlaku
Jedna z tablic na szlakuFot.: Twitter/Dowództwo GW @DGWdowodztwo

Szlak wiedzie historyczną drogą żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Wytycza go 12 tablic opisanych w trzech językach (polskim, włoskim i angielskim).

Trasa liczy 12 kilometrów i biegnie z centrum miasta między innymi przez Drogę Polskich Saperów, Gardziel, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane Górą Ofiarną zdobyte przez żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Stoi tam pomnik poświęcony tej formacji.

Pomysłodawcą i twórcą ścieżki jest Wojskowy Instytut Wydawniczy. Narracja ścieżki to polski głos o udziale naszych żołnierzy w wyzwalaniu Europy, ale także przypomnienie niepopularnej prawdy o losie narodu, zaatakowanego we wrześniu 1939 roku przez dwa totalitaryzmy. Taka forma przekazu czyni naszą opowieść szeroko dostępną. To skuteczna polityka historyczna - mówi dyrektor WIW Maciej Podczaski.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu głównego mecenasa projektu - Polskiej Fundacji Narodowej. Michał Góras, wiceprezes PFN podkreśla, że ścieżka to opowieść o ludziach niezłomnych, którzy zawsze wysoko nieśli sztandar Rzeczypospolitej. A szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego jest symbolem polskiej ofiary poniesionej dla wolności własnej ojczyzny, ale i innych narodów. To ważny przekaz, zrealizowany na wysokim poziomie.

Instalacja ścieżki i uzyskanie pozwolenia na jej montaż były możliwe dzięki współpracy z włoskimi partnerami. Honorowym patronatem objęli tę inicjatywę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


IAR/dad