Redakcja Polska

Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodzi 25-lecie powstania

16.09.2023 13:42
Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie obchodził w piątek 25-lecie powstania. Placówka węgierskiej Polonii posiada liczne zbiory, m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech w czasie II wojny światowej.
Jedna z sal stałej ekspozycji muzeum
Jedna z sal stałej ekspozycji muzeumŹródło: https://www.facebook.com/PiBMBudapeszt

Polski Instytut Badawczy i Muzeum (PIBM), który został założony 15 września 1998 roku, jest przede wszystkim instytucją węgierskiej Polonii. Jednak, jak podkreślił obecny prezes PIBM Istvan Balazs, działalność placówki nie ogranicza się tylko do polskiej społeczności i dotyczy również inicjatyw na rzecz rozwoju stosunków polsko-węgierskich.

Wśród zbiorów instytutu znajdują się m.in. dokumenty polskich uchodźców, którzy znaleźli się na Węgrzech po niemieckim ataku na Polskę w 1939 roku oraz dokumentacja budowy pomnika gen. Józefa Bema w Budapeszcie. W uporządkowywaniu i konserwacji zbiorów archiwalnych regularnie uczestniczy m.in. Instytut Pamięci Narodowej (IPN), np. wysyłając archiwistów do stolicy Węgier.

Ponadto w muzeum w X. dzielnicy Budapesztu (Kobanya), niegdyś licznie zamieszkiwanej przez polskich emigrantów, można zobaczyć stałą wystawę o tysiącletnich stosunkach polsko-węgierskich, która została odnowiona w 2022 roku.

Uroczystości związane z 25-leciem PIBM zaplanowano na 16 listopada w siedzibie instytucji. Jak zapowiada Instytut na Facebooku, będą one połączone z otwarciem nowej wystawy.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Węgry Polonia