Polskie Radio
Section05
Węgry

Polityka migracyjna Węgier. "Coraz więcej pytań"

Zdaniem prawicowej partii Jobbik polityka Viktora Orbana to “kombinatorstwo stulecia”. Chodzi o domniemane potajemne przyjmowanie uchodźców przy jednoczesnym głoszeniu polityki antyimigracyjnej. Kristóf Altusz, zastępca sekretarza stanu w MSZ Węgier udzielił wywiadu „Times of Malta”, z którego wynika, że antyimigracyjna retoryka Orbana to zasłona dymna. O polityce zagranicznej Węgier mówił w audycji Północ-Południe politolog dr Dominik Hejj.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry uchodźcy imigranci w Europie Dominik Hejj Unia Europejska

„Premier Orban często wycofuje się z różnych deklaracji”

Szef węgierskiego rządu w poniedziałkowym wywiadzie dla „Welt am Sonntag” oświadczył, że Węgry mogłyby wziąć udział w nowym unijnym systemie rozdziału uchodźców pod warunkiem, że Budapeszt decydowałby o tym, kogo przyjmuje. Z kolei podsekretarz stanu w węgierskim MSZ powiedział, że Węgry w 2017 potajemnie przyjęły 1300 uchodźców. O postawie Węgier mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry Unia Europejska uchodźcy imigranci w Europie

Jerzy Targalski: Niemcy wypowiedziały nam wojnę

- Węgry zablokują sankcje wobec Polski i prawdopodobnie do nich nie dojdzie, ale to nie jest koniec. Niemcy wypowiedziały nam wojnę i będą tę wojnę prowadziły – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech. Mówił też o jego wtorkowej wizycie w Brukseli, podczas której spotka się z Jean-Claude Junckerem i Fransem Timmermansem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Niemcy Unia Europejska Viktor Orban Węgry

Ekstremalna pogoda. Mrozy w USA, rekord ciepła na Węgrzech

Z powodu silnych porywów wiatru oraz intensywnych opadów śniegu służby obrony cywilnej wydały ostrzeżenie dla mieszkańców 46 z 50 prowincji Hiszpanii. Największy opad śniegu odnotowano w Katalonii. Tymczasem na Węgrzech pogoda miejscami jest nawet nie wiosenna, a letnia - termometry wskazały ponad 17 stopni. Aura szaleje też za oceanem. Na wschodnim wybrzeżu USA i w Kanadzie zima atakuje z pełnym impetem, a odczuwany mróz ma przekroczyć granicę -65 st. C. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pogoda Hiszpania Węgry USA

Podsumowanie Tygodnia. O relacjach polsko-węgierskich

– Polityka to mowa gestów. Znaczące jest to, że wizyta na Węgrzech była pierwszą bilateralną wizytą zagraniczną premiera Morawieckiego. To bardzo duży gest w stronę Węgier, który pokazuje jak dużą wagę przywiązuje Polska do tego, jaką rolę w egzekucji art. 7 mogą Węgrzy odegrać – powiedział w Podsumowaniu Tygodnia Miłosz Lodowski (Rebelya.pl). Najważniejsze wydarzenia tygodnia podsumował także Michał Wróblewski (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Mateusz Morawiecki premier polityka

Eksperci: energetyka kluczem w relacjach polsko-węgierskich

- Relacje polsko-węgierskie powinny się teraz skupić pogłębieniu współpracy gospodarczej - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Maciej Szymanowski z Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie. Dr Dominik Héjj, politolog (portal kropka.hu) dodał, że cały czas nie podniesiono kwestii jak pogodzić interesy energetyczne obu krajów.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Viktor Orban Mateusz Morawiecki energetyka gaz ziemny gazociąg północny Rosja Węgry

Polska i Węgry dbają o przestrzeganie europejskich wartości

– Polska i Węgry dbają o przestrzeganie europejskich wartości, co brzmi dość paradoksalnie, poprzez politykę migracyjną – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Europeista w ten sposób odniósł się do wspólnego stanowiska Warszawy i Budapesztu ws. nieprzyjmowania imigrantów w ramach narzucanych przez Brukselę kwot. Na naszej antenie również komentarz Macieja Chudkiewicza z Tygodnika „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Węgry Unia Europejska Komisja Europejska Viktor Orban Maciej Chudkiewicz

Węgry popierają Polskę. „To jasna deklaracja”

Jak zapowiedział premier Węgier Viktor Orban, Budapeszt poprze Warszawę w kwestii rozpoczętej wobec Polski procedury sankcyjnej. – To zapowiedź polityczna, która ma znaczenie – mówił w Debacie Poranka Michał Rachoń z Telewizji Polskiej. – „Średnio” mnie cieszy ta polsko-węgierska współpraca – komentował z kolei w PR24 dr Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Viktor Orban Warszawa Michał Rachoń Sebastian Gajewski Unia Europejska Komisja Europejska Mateusz Morawiecki

Wiceszef MSZ: przestańmy bać się sankcji ze strony UE

- To, co dzisiaj jest przedmiotem procedowania ze strony Komisji Europejskiej nie można nazywać procedurą sankcyjną. To rodzaj procedury stwierdzenia politycznych wątpliwości co do danego kraju i nic więcej - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt Mateusz Morawiecki Węgry POLSKA Konrad Szymański Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Gociek