Polskie Radio
Section05
Węgry

Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Kolumbia Ukraina Węgry Tajwan Korea Południowa Malezja Kosowo Serbia Chiny

"Największy projekt inwestycyjny w historii Węgier". Chińczycy wybudują fabrykę baterii w Debreczynie

- Fabrykę baterii w Debreczynie we wschodnich Węgrzech wybuduje chiński producent Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL). Będzie to największy projekt inwestycyjny w historii Węgier - poinformował parlamentarny sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Levente Magyar.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Węgry baterie elektromobilność inwestycje zagraniczne Chiny motoryzacja

Szwecja i Finlandia bliżej wejścia do NATO. Prof. Boćkowski: to może potrwać jeszcze parę miesięcy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał protokoły akcesyjne wyrażające zgodę na wejście Szwecji i Finlandii w szeregi NATO. Oznacza to, że rozszerzenie Sojuszu ratyfikowało już 23 z 30 państw członkowskich. Kluczowe w tym, jak szybko pozostałe kraje podpiszą protokoły, mogą być działania Rosjan - To będzie zależało od tego, jaki czas będzie dany, co się wydarzy na froncie i w co zagra Rosja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski NATO Szwecja Finlandia Rosja Węgry Turcja ŚWIAT

Tusk oskarża szefa MOL o korupcję. Wcześniej sąd oczyścił biznesmena z zarzutów

Szef PO Donald Tusk przypuścił atak na prezesa węgierskiej spółki MOL, zarzucając mu skorumpowanie byłego premiera Chorwacji. Przedstawiciel opozycji nie zapoznał się jednak z medialnymi publikacjami, które podają, że biznesmen został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA. Wynik tej sprawy zadecydował o przyznaniu prezesowi MOL gigantycznego odszkodowania w wysokości 235 mln dolarów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Węgry