Redakcja Polska

Wodospad Niagara w biało-czerwonych barwach

30.08.2020 08:29
Wodospad Niagara na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady został minionej nocy podświetlony w polskich barwach narodowych. Tak uczczono 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"
Audio
Wodospad Niagara
Wodospad NiagaraCP/ABACA

Punktualnie o 22:00 czasu lokalnego na wodospad Niagara skierowano białe i czerwone słupy światła. Niagara był w ten sposób podświetlona przez kwadrans. Iluminację można było obserwować zarówno od strony kanadyjskiej, jak i amerykańskiej oraz z okien pobliskich hoteli.
O podświetlenie wodospadu mogą występować organizacje pozarządowe dla uczczenia jakiegoś celu ważnego wydarzenia. Na przykład jutro Niagara zostanie podświetlona na zielono-biało-czerwono z okazji Dnia Tatarstanu. Dwa tygodnie temu w ten sam sposób uczczono rocznicę niepodległości Indii.

Wodospad Niagara to jedna z największych atrakcji Kanady i Stanów Zjednoczonych. Rocznie odwiedza go około 30 milionów turystów z całego świata. 

31 stycznia w 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych na gmachu polskiego konsulatu na Manhattanie pojawi się iluminacja świetlna ze znakiem „Solidarności”. Przypomni to Amerykanom o zmieniającym losy regionu i świata wydarzeniu.

„Jest to rocznica wydarzenia dotyczącego wewnętrznej sytuacji w kraju, ale zaczęło ono rezonować i rozprzestrzeniło się na cały świat decydując w pewnym sensie o jego losach. Ponieważ pewnie nie każdy o tym wie, warto podkreślić, że miało to swój początek dokładnie 40 lat temu” – powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Zdaniem Kubickiego znak „Solidarności”, jako przypomnienie o porozumieniach sierpniowych i powstaniu ruchu solidarnościowego, jest dobrze rozpoznawany w Stanach Zjednoczonych. Konsulat pragnie ponadto zwrócić uwagę, że była to inicjatywa polska, która ostatecznie doprowadziła do rozpadu całego bloku wschodniego. 

„Z powodu pandemii koronowirusa trudno jest organizować duże zgromadzenia i rocznicowe wydarzenia. Warto jednak choćby w skromny, a zarazem wyraźnie dostrzegalny sposób, o nich przypominać. Były początkiem kształtowania nowego ładu, który zakończył się upadkiem Związku Sowieckiego” – zaznaczył Kubicki.

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Solidarność Stany Zjednoczone