Redakcja Polska

Wielka Brytania: prawie sto wydarzeń w ramach 7. edycji Polish Heritage Days

27.04.2023 15:01
Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń w 62 miastach i miasteczkach Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej odbędzie się w ramach tegorocznej, siódmej już edycji Polish Heritage Days - ogłosiła w czwartek ambasada RP w Londynie.
Wśród zaplanowanych wydarzeń będą m.in. wystawy, pokazy filmów, pikniki oraz konkursy historyczne
Wśród zaplanowanych wydarzeń będą m.in. wystawy, pokazy filmów, pikniki oraz konkursy historyczneŹródło: Facebook/Ambasada RP w Londynie

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie polsko-brytyjska współpraca przy złamaniu szyfru Enigmy, co jest związane z 80. rocznicą przybycia polskich kryptologów Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego do Wielkiej Brytanii.

Inicjatywa Polish Heritage Days (PHD, Dni Polskiego Dziedzictwa) obejmuje wydarzenia organizowane w maju w Wielkiej Brytanii, które mają na celu promocję polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne tego kraju, polonijnej solidarności społecznej, wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką pełni polska społeczność.

Wydarzenia w ramach PHD odbywają się przez cały maj, przy czym zwykle ich największe natężenie jest na początku miesiąca. Jednak w tym roku, w związku z koronacją króla Karola III, większość będzie miała miejsce po 6 maja.

Wystawy, pokazy filmów, pikniki, konkursy

Wśród zaplanowanych wydarzeń będą m.in. wystawy, pokazy filmów, pikniki oraz konkursy historyczne upamiętniające rozszyfrowanie Enigmy i wkład polskich kryptologów w zakończenie II wojny światowej, m.in. w Londynie, Manchesterze, Edynburgu, Birmingham, Stratford-upon-Avon, Belfaście i Llanelli.

Miłośnicy historii będą mogli zwiedzić Bletchley Park oraz Imperial War Museum, a także wziąć udział w prelekcji i warsztatach w Muzeum Marynistyki w Liverpoolu prowadzonych przez autora gry "The Codebreakers". Na wielbicieli lotnictwa czekają m.in. ekspozycja poświęcona polskiemu Spitfire’owi zorganizowana przez Laguna’s Spitfire Legacy oraz wystawy zdjęć polskich pilotów przygotowane przez RAF Museum w Wrexham, RAF Cosford Museum koło Shrewsbury i Telford, a także RAF Ingham Heritage Centre w Fillingham w hrabstwie Lincolnshire.

W związku z konkursem Eurowizji w Liverpoolu tamtejsza polska społeczność planuje w ramach Festiwalu Europejskiego zaprezentować pokazy polskiej muzyki, tańca i kultury, a główną gwiazdą pikniku w Perth będzie Kayah. W ramach PHD odbędą się też wykłady, koncerty, festiwale, turnieje, zabawy taneczne i konkursy poświęcone polskiej kulturze i historii. Ich szczegółowy program będzie dostępny na aktualizowanej na bieżąco mapie na stronie internetowej ambasady RP.

PAP/dad