X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Festiwal Kompozytorów Polskich upamiętni Stanisława Moniuszkę

29.09.2019 12:50
Twórczość Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku, będzie głównym motywem 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który w czwartek rozpocznie się w Bielsku-Białej – podało Bielskie Centrum Kultury.
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoPolona/domena publiczna

- Tegoroczny festiwal zbiega się w czasie z dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki. Nie było zatem najmniejszych wątpliwości, że to właśnie jego twórczości powinniśmy poświęcić tę edycję - podkreślił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Jak zaznaczył, "Moniuszko przeżył zaledwie 53 lata, ale to wystarczyło, by na stałe zapisać się w historii polskiej muzyki".

Festiwal zainauguruje "Halka", najpopularniejsza opera Moniuszki, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. W programie trzydniowego wydarzenia znalazły się też m.in. Sonety krymskie, czyli utwory moniuszkowskie skomponowane do wierszy Adama Mickiewicza. Oskar Kolberg pisał o nich: "Sonety ułożone w muzykę! Rzecz rzadka, prawie nie praktykowana".

Bielski festiwal zwieńczy w sobotę Gala Moniuszkowska. Melomani usłyszą najpopularniejsze fragmenty oper kompozytora, m.in. ze "Strasznego Dworu", "Hrabiny" i "Halki". Wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz soliści – sopranistki Iwona Handzlik i Anna Patrys, Małgorzata Walewska (mezzosopran), Dominik Sutowicz (tenor) i Artur Janda (bas).

W programie festiwalu znalazły się też utwory Mikołaja Góreckiego "Concerto notturno" oraz "Jasności promieniste", a także Grażyny Bacewicz "Divertimento" w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbywa się rokrocznie jesienią. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.

Zmarły w 2010 r. Henryk Mikołaj Górecki przez wiele lat był główną postacią Festiwalu. U schyłku życia w 2010 r., mimo ciężkiej choroby, kompozytor miał jeszcze wpływ na program. Po jego śmierci Festiwal otrzymał imię Góreckiego.

PAP/dad


Zobacz więcej na temat: KULTURA Stanisław Moniuszko