Redakcja Polska

Białoruś: Festiwal Piosenek Anny German okazją do promocji Polski

21.10.2019 13:34
Wielka sala Białoruskiej Filharmonii Państwowej była wypełniona po brzegi miłośnikami twórczości Anny German. Zastępca ambasadora Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski zwrócił uwagę podczas VIII Festiwalu Piosenek Anny German "Eurydyka", że ta impreza w ciągu ośmiu lat rozrosła się i zyskała dużą renomę w życiu kulturalnym białoruskiej stolicy.
Audio
  • Około 20 wykonawców z całej Białorusi i gości z Polski wzięło udział w koncercie galowym VIII Festiwalu Piosenki Anny German. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Festiwal Piosenek Anny German
Festiwal Piosenek Anny GermanWłodzimierz Pac

Około 20 wykonawców z całej Białorusi i gości z Polski wzięło udział w koncercie galowym VIII Festiwalu Piosenki Anny German. Organizatorem jest polska ambasada na Białorusi oraz "Klub miłośników kultury polskiej i białoruskiej w Mińsku".

- To jest świetna okazja, żeby promować Polskę i integrować Polaków na Białorusi. Fanów twórczości Anny German na Białorusi jest bardzo dużo i co roku mają możliwość posłuchać jej piosenek w naprawdę znakomitych wykonaniach i aranżacjach - powiedział zastępca ambasadora Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski.

Zdobywczyni Grand Prix festiwalu Waleria Zazulczyk z Mińska ma polskie pochodzenie.

W rozmowie z Polskim Radiem powiedziała, że piosenki Anny German śpiewa już od wielu lat. - Bardzo lubię twórczość Anny German. Wzięłam udział w tym festiwalu po raz pierwszy i od razu otrzymałam główną nagrodę - to jest niesamowite dla mnie - mówi Waleria Zazulczyk.

W jury goście z Polski

W festiwalu uczestniczyli zarówno piosenkarze zawodowi jak i amatorzy. Najlepsi z nich od lat wyjeżdżają na koncerty do Polski. - Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co widzę w Mińsku. Anna German czyni tu cuda - powiedziała Anna Miedzińska, kierownik Miejskiego Domu Kultury w Zielonej Górze, która z Festiwalem "Eurydyka" jest związana od samego początku.

https://www.polskieradio.pl/399/7979/Artykul/2388092,Bialorus-Festiwal-Piosenek-Anny-German-okazja-do-promocji-Polski

W tym roku w jury zasiadło wielu gości z Polski w tym m.in.: Krzysztof Marciniak, dyrektor ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi, Agnieszka Babicz, aktorka i piosenkarka, która wykonuje utwory Anny German, Halina Nabrdalik, prezes opolskiego oddziału Wspólnoty Polskiej oraz urodzona na Białorusi, a obecnie mieszkająca w Polsce Barbara Twardosz-Droździńska, wykonująca utwory artystów z Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Znana z takich utworów, jak "Tańczące Eurydyki", "Człowieczy los" czy "Dziękuję mamo" Anna German, aktorka, kompozytorka i piosenkarka, urodziła się w ZSRR. Po II wojnie światowej wraz z rodziną zamieszkała we Wrocławiu. Jej piosenki były niezwykle popularne w Polsce oraz w ZSRR. Śpiewała w języku polskim, włoskim i rosyjskim. Zmarła w 1982 roku w Warszawie

PAP/IAR/PR24/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Europa Anna German