X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Iwano-Frankiwsk: Pokaz filmów Studia Filmowego Lwów

16.11.2019 08:55
W Centrum Kultury Polskie i Dialogu Europejskiego w ramach Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich odbył się pokaz dwóch filmów Studia Filmowego Lwów. Zaprezentowano poświęcony Cmentarzowi Łyczakowskiemu „Nikt im iść nie kazał” i „Pokucką Troję” o wsi, w której mieszkają ukraińscy przesiedleńcy z Polski.
Audio
  • Pokaz filmów Studia Filmowego Lwów. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Pokaz  filmów Studia Filmowego Lwów
Pokaz filmów Studia Filmowego LwówFoto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

„Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierzowi jest poświęcony Cmetarzowi Łyczakowskiemu. Opowieścią o tym, jak ta nekropolia stała się znów po latach wytarcia przez władze sowieckie z pamięci, ważnym i zadbanym polskim miejscem. „Pokucka Troja” Mirosława Rowickiego i Kariny Wysoczańskiej opowiada o wsi Święty Józef, z której wypędzono Polaków po przejściu frontu, a potem osiedlono w niej wywiezionych z Polski Ukraińców.

Konsul Beata Skorek zwróciła uwagę, że wspólnym mianownikiem obydwu filmów jest pamięć: - Filmy robią wrażenie, jak spójne są, jak wiele je łączy. Łączy to co szczególne i wspaniałe – ta pamięć, która jest widoczna i w filmie o Cmentarzu Łyczakowskim i w filmie o maleńkiej wiosce na Pokuciu.


Mirosław Rowicki, redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego". Foto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski Mirosław Rowicki, redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego". Foto: Karina Wysoczańska/ Kurier Galicyjski

Po prezentacji odbyło się spotkanie z Mirosławem Rowickim, reżyserem filmu „Pokucka Troja”. Autor filmu i redaktor naczelny Kuriera Galicyjskiego zaznaczył, że filmy od niedawna istniejącego Studia Filmowego Lwów zdobyły w ciągu krótkiego czasu szereg sukcesów. „Pokucka Troja” dostała wyróżnienie na Festiwalu EMIGRA, a wszystkie trzy filmy, które w tym roku były zgłoszone, „Biały Słoń”, „Nikt im iść nie kazał” i wspomniany dokument o pokuckiej wsi otrzymały I miejsce na Festiwalu Polonijnym Losy Polaków 2019. Odbyły się również pokazy filmów w Londynie i Chicago.

Na pytanie, czy Studio Filmowe Lwów planuje nowe filmy dokumentalne, Mirosław Rowicki zapewnił, że tak, ale o czym będą to na razie jest tajemnicą.


Pokaz  filmów Studia Filmowego Lwów Pokaz filmów Studia Filmowego Lwów.  Foto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Pokaz odbył się w ramach Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. Dzień wcześniej zaprezentowano również film Eugeniusza Sały „Biały Słoń” o restauracji obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan w ukraińskich Karpatach.

Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski

ho