Polskie Radio
Section05
film polski

Robert Gliński: wciąż czuję się młodo

- To jest taki okres, gdy myśli się: co dalej? Chciałbym dalej robić filmy, ale podejrzewam, że to nie będzie takie proste. Czuję się młodo. To jest też ewenement, o którym rozmawiałem z lekarzami - miałem covid i wszystko mi się odblokowało: pamięć, błyskotliwość i kojarzenie. Czuję, jakbym miał 30 lat. To jest zupełnie odwrotne, bo każdy po covidzie jest zmęczony, a u mnie się przewietrzyło - opowiada w audycji "Spotkanie z..." reżyser Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Robert Gliński letnia akademia filmowa FILM film polski reżyser

Joanna Kulig na premierze filmowej: strasznie się stęskniłam

Nominowana do Oscara "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego pomogła Joannie Kulig w rozpędzeniu jej międzynarodowej kariery. Niedawno aktorka zagrała pierwszoplanową rolę w serialu "The Eddy" w reżyserii Damiena Chazelle. Teraz na ekrany polskich kin wchodzi komedia, w której wcieliła się w jedną z głównych ról. Film "Każdy wie lepiej" doczekał się już swojej premiery, a Joanna Kulig opowiedziała w Trójce o planach na najbliższy czas.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joanna Kulig Ryszard Jaźwiński FILM film polski KULTURA

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Trębowicz: pokazujemy kino subiektywne

- Nasza publiczność to młodzi ludzie oraz ludzie starsi, wychowani na kinach studyjnych, które kiedyś odgrywały ogromną rolę kulturotwórczą - mówi Joanna Trębowicz, dyrektorka Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. W programie wydarzenia znalazło się blisko 150 filmów podzielonych na cykle, a także premiery, spotkania z twórcami, dyskusje, monodramy, koncerty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Zwierzyniec lato Agata Buzek Katarzyna Figura film polski kino wakacje Martyna Podolska

Morderstwo żony Romana Polańskiego. Najgłośniejsza zbrodnia Hollywood

"W domu wydarzyło się nieszczęście. Sharon nie żyje, wszyscy nie żyją. Roman, zamordowano ich" – takie wieści usłyszał Roman Polański w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku podczas rozmowy telefonicznej. Sekta Mansona zamordowała siedem osób. Jedną z bestialsko zamordowanych była Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Polański lata 60 HISTORIA zabójstwo film polski reżyser

Mariusz Dmochowski. Jego rolą życia był Stanisław Wokulski

30 lat temu, 7 sierpnia 1992 roku, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny i dyrektor teatrów, Mariusz Dmochowski. Najczęściej obsadzany był w rolach postaci silnych i władczych - królów, magnatów, dyrektorów, generałów. Rolą życia okazała się postać Stanisława Wokulskiego, którego zagrał zarówno w teatrze, jak i w filmie.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Dmochowski film polski TEATR serial HISTORIA

"Każdy wie lepiej" – komediodramat z życia patchworkowej rodziny

"Każdy wie lepiej" to komedia na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka – autora scenariuszy do takich rodzimych przebojów kinowych jak "Bogowie" oraz "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". W najnowszym filmie w rolach głównych wystąpili Joanna Kulig oraz Michał Czernecki. Na relację z premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" zaprasza Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM kino KULTURA film polski Joanna Kulig

Od "Zakazanych piosenek", przez "Kanał", po "Miasto 44". Powstanie Warszawskie w filmie

Dziesiąta muza jest nierozerwalnie połączona z Powstaniem Warszawskim. Już w trakcie zrywu jego przebieg śledziło oko kamery. Temat heroizmu i tragedii walczącej stolicy daje pole do licznych interpretacji, nic dziwnego, że do dzisiaj inspiruje scenarzystów i reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Powstanie Warszawskie Andrzej Wajda Jan Komasa Janusz Morgenstern Krzysztof Kamil Baczyński Danuta Szaflarska Andrzej Munk HISTORIA

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny KULTURA

Lato pełne doznań filmowych. Przełomowa decyzja jury festiwalu w Gdyni

Kilka dni po ogłoszeniu listy 16 filmów dopuszczonych do Konkursu Głównego 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Komitet Organizacyjny rozszerzył tę listę o cztery tytuły – w efekcie o Złote Lwy powalczy 20 filmów pełnometrażowych. Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 17 września.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Nowe Horyzonty film polski Agnieszka Holland Jerzy Skolimowski Jan Kaczkowski