Polskie Radio
Section05
film polski

Inspiracja Tyrmandem i studium samotności. Michał Kwieciński o filmie "Filip"

Nakręcony przez Michała Kwiecińskiego film "Filip" jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Reżyser zdecydował się jednak na opowiedzenie o II wojnie światowej od innej strony. - Książka Tyrmanda była jedynie inspiracją. Zgadza się tyle, że jest to historia Żyda, w centrum nazistowskich Niemiec, który korzysta z życia. I właściwie to się zaczyna i kończy na korzystaniu z życia w opresyjnej sytuacji - mówi Michał Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska film polski kino Michał Kwieciński

XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

"Kobieta samotna" - nieszczęście wszechobecne

- Dla mnie ważne jest, żeby aktor stał się postacią, choć oczywiście czasami staje się to niebezpieczne i dla niego i dla otoczenia - mówiła reżyserka Agnieszka Holland w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w Polskim Radiu w 2000 roku. 30 września 1987 roku miała miejsce premiera filmu Agnieszki Holland "Kobieta samotna". Ten przejmujący obraz biedy i upokorzenia musiał czekać aż 6 lat na osłabienie cenzury, które umożliwiło pierwszy pokaz.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Agnieszka Holland PRL lata 80

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent polskiego Charlie'go Chaplina

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał jednak łatwego startu. Mało kto wie, że Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na koncie ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś mija trzecia rocznica śmierci wybitnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski kabaret aktor film polski Teatr Narodowy w Warszawie serial Teatr Polskiego Radia Maciej Zembaty Jacek Janczarski

Mieczysław Czechowicz. "Chodził po słonecznej stronie ulicy"

- Nie używałbym do Czechowicza nazwy "wielki". Ja używam nazwy "prawdziwy" - mówił w Polskim Radiu w 1995 roku Edward Dziewoński. - Grał tak, jak wydawało mu się, że powinien to grać. I to mu się dobrze wydawało! - dodawał. 92 lata temu w Lublinie urodził się Mieczysław Czechowicz, jeden z najbardziej popularnych i lubianych aktorów komediowych, obdarzony niezwykłym talentem i wdziękiem. 
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktorzy TEATR literatura artysta Kabaret Starszych Panów film polski

Gdynia '82. "To mógł być festiwal filmów ważnych dla tamtych czasów"

- Powrót do tamtych lat i staranne obejrzenie tych filmów było niezwykłą przygodą. Wybraliśmy tylko takie, które nigdy później nie pojawiły się już w festiwalowym konkursie. Odkryłem, że pojawia się w nich wiele niespodziewanych treści, które nie kojarzą się z historią polskiego kina, a było ono na początku lat 80. bardzo upolitycznione - mówił w Dwójce filmoznawca dr Miłosz Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Gdynia Dwójka film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Dwójka Paweł Siwek film polski FILM

"Robię pewien rodzaj rozrywki dla widzów". Xawery Żuławski o filmie "Apokawixa"

- Nie jestem ani prorokiem, ani żadnym wizjonerem, tylko człowiekiem żyjącym świadomie na tej planecie i współodczuwającym cały nasz teraźniejszy czas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Xawery Żuławski, reżyser pierwszego polskiego filmu o zombie pt. "Apokawixa", w którym połączył horror i film katastroficzny z czarną komedią. Co wspólnego z jego produkcją ma pandemia COVID-19? O tym w rozmowie, którą przeprowadziła Joanna Sławińska.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Xawery Żuławski film polski zombie

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia film polski kino serial