X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie zaprezentowano książkę poświęconą cmentarzowi na Rossie

27.11.2019 15:39
W Wilnie zaprezentowana została monografia poświęcona jednej z najważniejszych polskich nekropolii narodowych - cmentarzowi na Rossie. Książka zatytułowana "Cmentarz na Rossie w Wilnie - historia, sztuka, przyroda", jest wynikiem prac inwentaryzacyjnych, przeprowadzonych kilka lat temu przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Audio
  • W Wilnie zaprezentowano publikację poświęconą cmentarzowi na Rossie. Materiał Kamila Zalewskiego
Cmentarz na Rossie
Cmentarz na Rossieshutterstock.com/pl/g/tomaszwozniak

Jak powiedział Polskiemu Radiu jeden z autorów publikacji, Bartłomiej Gutowski z Instytutu Historii Sztuki, dzięki kompleksowym pracom badawczym prowadzonym w latach 2013-2016 udało się doprecyzować historię cmentarza. - Począwszy od tego kiedy został założony. Jest dużo informacji na temat szczegółów związanych z mauzoleum marszałka Piłsudskiego, takich jak transport płyty nagrobnej. Znaleźliśmy też informacje o warsztatach, które tu się znajdowały - wyjaśnia historyk. W monografii autorzy szczegółowo przedstawili wątki związane z historią nekropolii i jej sztuką, czyli architekturą funeralną. Publikacja opisuje również zagospodarowanie terenu i znajdującą się tam roślinność. Jak mówi Magdalena Gutowska z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika", oprócz wydawnictwa została przygotowana też internetowa baza danych. - Dzięki niej można odszukać każdą osobę, która spoczywa na tym cmentarzu" - wyjaśnia Magdalena Gutowska. Dodaje, że dzięki inwentaryzacji cmentarzem zainteresowały się osoby, których przodkowie spoczywają na tej nekropolii. - Cały czas zgłaszają się osoby, które dopowiadają historię. Cmentarz ożył i to było naszym celem. Dzięki temu dowiadujemy się czegoś nowego o ludziach, na grobach których nie ma już tabliczek - mówi Magdalena Gutowska.

Prezentacja książki odbyła się w siedzibie polskiej ambasady na Litwie. Publikacja wydana została po polsku i po litewsku.

Założony w 1801 roku cmentarz na Rossie jest najstarszą wileńską nekropolią i jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Spoczywają tam wybitni Polacy, przedstawiciele kultury i sztuki oraz zasłużeni wilnianie. Na Rossie spoczywa też matka marszałka Piłsudskiego i jego serce.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Litwa