X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Polski w Budapeszcie podsumowuje swoje 80-lecie

01.12.2019 15:58
Instytut Polski w Budapeszcie podsumowuje jubileuszowy rok, w którym ta placówka świętowała swoje 80-lecie. Z tej okazji w stolicy Węgier odbyło się wiele imprez promujących wiedzę o Polsce i polskiej kulturze. Świętowanie trwa i w grudniu odbywają się kolejne wydarzenia.
Audio
  • Węgry: Instytut Polski w Budapeszcie podsumowuje swoje 80-lecie. Materiał Michała Strzałkowskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/hince

Instytut Polski w Budapeszcie został powołany zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. - To najstarszy tego typu instytut na Węgrzech i drugi powołany przez Rzeczpospolitą w 1939 roku - powiedziała obecna wicedyrektor tej placówki Dominika Teske. Jak dodała, był to także jedyny Instytut Polski na terenie kontrolowanej przez III Rzeszę Europy, który działał niemal przez całą II wojnę światową. Został zamknięty dopiero w 1944 roku po wkroczeniu na teren Węgier wojsk niemieckich.

Jubileuszowy rok wypełniły rocznicowe obchody, które polegały przede wszystkim na prezentowaniu tych 80 lat w polskiej historii, kulturze i sztuce. Instytut zorganizował koncerty zarówno polskich zespołów folklorystycznych, jak i rockowych czy jazzowych. Wielu Węgrów przyszło także zobaczyć uliczną rekonstrukcję jednej z bitew z Powstania Warszawskiego.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej wystawa pod tytułem "Walka i cierpienie". - Ogromne zainteresowanie było także wystawą rzeźb Magdaleny Abakanowicz czy fotografii Tadeusza Rolke - powiedziała Dominika Teske.

Obecnie w Instytucie Polskim w Budapeszcie można obejrzeć otwartą wczoraj wystawę "Madonny Podhalańskie", która prezentuje tradycyjne góralskie malarstwo na szkle.

2019 rok był także rokiem dwóch innych jubileuszy dla Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Swoje 20-lecie świętowała prowadzona przez Instytut polska Galeria Platan. Odbyła się również 40. edycja Polskiej Wiosny Filmowej, czyli największego przeglądu polskiego kina na Węgrzech.

Program wydarzeń

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Węgry Budapeszt