Polskie Radio
Section05
Budapeszt

Węgry rzucają Ukrainie kłody pod nogi. Rozsyłają dokument

Węgry rzucają kłody pod nogi Ukrainie. Władze w Budapeszcie chcą wszelkimi sposobami opóźnić rozpoczęcie przez Kijów negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument, który Węgry rozesłały do unijnych krajów. Chcą ten temat poruszyć we wtorek, na spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Beata Płomecka Unia Europejska Budapeszt Kijów

Węgry wciąż blokują przyjęcie Szwecji do NATO. "Orban chce coś dla siebie utargować"

Węgry pozostają jedynym państwem członkowskim, który nie wyraził zgody na wejście Szwecji do NATO. W Budapeszcie miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie parlamentu ws. akcesji; rządząca koalicja nie była przeciwna, ale poprzez nieobecność posłów tej frakcji po raz kolejny nie udało się uzyskać kworum. - Viktor Orban najwyraźniej chce coś dla siebie utargować - ocenia prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego UW.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Węgry NATO Szwecja Budapeszt Viktor Orban

Popierają pomoc dla Ukrainy, ale stawiają warunek. "Węgry po prostu handlują"

Przedstawiciele węgierskiego rządu potwierdzili, że w weekend została do Brukseli przesłana propozycja zgody tego kraju na pomoc finansową dla Ukrainy. Może ona zostać wyrażona jednak pod pewnymi warunkami. - Jestem święcie przekonany, że rozmowy dzieją się też za kulisami. (...) Oni po prostu wychodzą z założenia, że mają coś wartościowego, i są gotowi to sprzedać - ocenia Bartosz Tesławski z instytutu "The Opportunity".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Węgry Budapeszt Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska

Węgry: Polonia zaangażowała się w akcję charytatywną. Zebrano wiele ubrań i zabawek dla dzieci w potrzebie

Polonia na Węgrzech we współpracy z ambasadą RP i Instytutem Polskim w Budapeszcie zaangażowała się w akcję charytatywną dla najbardziej potrzebujących, w szczególności dzieci. W stolicy Węgier miały miejsce polonijne spotkania świąteczne, w ramach których promowano też polskie produkty i kulturę.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Boże Narodzenie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polonia Budapeszt