Polskie Radio
Section05
Budapeszt

"Chcą odblokowania swojego KPO". Dr Bonikowska o działaniu Węgier w sprawie sankcji

- Rząd węgierski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jako członek UE Węgry mają pełnoprawny udział, póki co, we wszystkich decyzjach unijnych, dlatego korzystają teraz z tego i blokują - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Węgry polityka ŚWIAT Europa Budapeszt Unia Europejska Komisja Europejska Polskie Radio 24

Budapeszt blokuje pomoc UE dla Ukrainy i sankcje przeciwko Rosji. W tle spór o pieniądze z KPO

Unia Europejska i Węgry szachują się wzajemnie - stawką pomoc finansowa dla Ukrainy oraz sankcje wobec Rosji. Władze w Budapeszcie wykorzystują te kwestie, by otrzymać unijne fundusze. Dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, są podzieleni w ocenach tego, czy w najbliższych dniach dojdzie do porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Węgry Budapeszt Beata Płomecka

Budapeszt 1956. Wojska sowieckie krwawo stłumiły powstanie węgierskie

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt powstanie węgierskie Dzień Węgierski w Polskim Radiu komunizm ZSRR Węgry

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki dotrą do Budapesztu. Polacy na Węgrzech starali się o nie kilka lat

Ruch "Solidarności" jest dla mieszkańców dzielnicy Obuda w Budapeszcie szczególną inspiracją, a ks. Jerzy Popiełuszko duchowym przewodnikiem, człowiekiem odwagi i symbolem walki o wolność - powiedział ks. Krzysztof Grzelak, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, przed sobotnimi uroczystościami umiejscowienia relikwii „kapelana Solidarności” w Kościele Matki Bożej Kamiennej w węgierskiej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół katolicki wiara Budapeszt Węgry

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki dotrą do Budapesztu. Polacy na Węgrzech starali się o nie kilka lat

Dziś w jednym z kościołów węgierskiej stolicy odbędzie się uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Od kilku lat starali się o nie miejscowi Polacy, a także władze samorządowe i mieszkańcy dzielnicy, w której położony jest kościół.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół katolicki wiara Budapeszt Węgry ŚWIAT Europa