Polskie Radio
Section05
Budapeszt

Wiceszef MSZ: przestańmy bać się sankcji ze strony UE

- To, co dzisiaj jest przedmiotem procedowania ze strony Komisji Europejskiej nie można nazywać procedurą sankcyjną. To rodzaj procedury stwierdzenia politycznych wątpliwości co do danego kraju i nic więcej - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt Mateusz Morawiecki Węgry POLSKA Konrad Szymański Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Gociek

"Państwa muszą mieć prawo do decydowania, kogo przyjmują"

- W sprawie migracji utrzymujemy nasze stanowisko - państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Szef węgierskiego rządu dodał, że "polityka migracyjna UE, nie tylko nie funkcjonuje dobrze, ale poniosła fiasko".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Mateusz Morawiecki Węgry Budapeszt grupa wyszehradzka

Mateusz Morawiecki na Węgrzech. „Orban prowadzi swoją politykę”

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się w Budapeszcie z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem i prezydentem Janosem Aderem. Jednym z tematów rozmów jest kwestia sporu między Warszawą a Brukselą, w kontekście uruchomienia wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu. W Polskim Radiu 24 komentarz Jaremy Piekutowskiego z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Unia Europejska Budapeszt Węgry

Inwestycje – priorytet rządu Mateusza Morawieckiego

Jak zapowiada Mateusz Morawiecki, priorytetem jego rządu w 2018 roku będą m.in. inwestycje. Potwierdzeniem tych słów może być wizyta premiera na Węgrzech. Jednym z tematów rozmów w Budapeszcie będzie kwestia budowy Via Carpatia. W Rządzach Pieniądza rozmowa z ekonomistami: Markiem Wołosem, Tomaszem Kaczorem i Romanem Przasnyskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki inwestycje gospodarka polska Węgry Budapeszt

Premier Beata Szydło na szczycie 16+1

- Jeśli nie będziemy w stanie wypracować z Unią Europejską modelu dalszego finasowania naszego rozwoju, to oferta chińska może siłą rzeczy zyskiwać na znaczeniu – powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Odniósł się w ten sposób do wizyty premier Beaty Szydło w Budapeszcie, gdzie weźmie udział w szczycie krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, czyli tzw. szczycie grupy 16+1.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Budapeszt Węgry Chiny