Polskie Radio
Section05
Budapeszt

Budapeszt, Berlin i Bruksela a sprawa polska

W czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" przedmiotem dyskusji były polityczne wydarzenia w trzech ważnych dla spraw Polski stolicach krajów europejskich. Nadchodzące wybory parlamentarne na Węgrzech, utworzenie nowej kolacji po minionych wyborach w Niemczech oraz decyzje Brukseli w sprawie polskiej praworządności skomentował dla nas Grzegorz Górny – dziennikarz, publicysta oraz wnikliwy obserwator kwestii dotyczących zmian kulturowych, cywilizacyjnych w Polsce i poza nią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka piotr gontarczyk Grzegorz Górny społeczeństwo polityka Węgry Viktor Orban Fidesz Budapeszt wybory parlamentarne Rosja Gazprom Olaf Scholz Bruksela Unia Europejska

Spotkanie szefów rządów V4. Premier: musimy zapobiegać przemytowi ludzi, musimy chronić zewnętrzne granice

- Musimy umieć chronić swoje zewnętrzne granice. Musimy zapobiegać przemytowi ludzi, [wykorzystywaniu ich] jako żywych tarcz, tak jak teraz robią to Łukaszenka i jego mocodawcy, przeciwko krajom UE. To jest naczelna zasada w obronie granic UE i jednocześnie w polityce migracyjnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry Budapeszt Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron granica Białoruś Unia Europejska

Premierzy państw V4 spotkają się z Emmanuelem Macronem. Omówią kwestię migracji

Dziś po południu w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Republiki Francuskiej. Głównym tematem rozmów będzie aktualna sytuacja geopolityczna w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry Budapeszt Emmanuel Macron grupa wyszehradzka migracja

Premier na szczycie V4: ofensywa dyplomatyczna przynosi efekty, dopływ migrantów na Białoruś jest mniejszy

- Dopływ nowych migrantów na Białoruś jest dużo mniejszy niż jeszcze miesiąc temu. Skoordynowana ofensywa dyplomatyczna Polski przynosi pozytywne efekty - powiedział na konferencji podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś granica kryzys na granicy Węgry Budapeszt Mateusz Morawiecki migracja grupa wyszehradzka

Dziś szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania z przywódcami państw UE

Kryzys na granicy z Białorusią będzie głównym tematem wtorkowego szczytu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. O spotkanie wnioskował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wcześniej polski premier spotykał się z przywódcami państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska grupa wyszehradzka Budapeszt Węgry premier Mateusz Morawiecki Białoruś imigranci w Europie kryzys na granicy

Budapeszt 1956. Wojska sowieckie krwawo stłumiły powstanie węgierskie

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt powstanie węgierskie Dzień Węgierski w Polskim Radiu komunizm ZSRR Węgry