Redakcja Polska

Ostatnia szansa na obejrzenie wystawy poświęconej Radziwiłłom w Wilnie

12.01.2020 15:12
Niedziela jest ostatnim dniem, kiedy można oglądać wystawę "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt". Otwarta w Wilnie trzy miesiące temu ekspozycja przyciągnęła dotychczas prawie 50 tysięcy osób z całego świata.
Audio
  • Ostatni dzień wystawy poświęconej Radziwiłłom w Wilnie. Materiał Kamila Zalewskiego
Interaktywna wystawa w Wilnie
Interaktywna wystawa w WilnieArchiwum Fundacji Trzy Trąby

Eksponaty przyjechały z prawie czterdziestu muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji z siedmiu państw świata - najwięcej z Warszawy i Krakowa. Nie brakowało sensacji takich jak kielich, który Mikołaj Krzysztof "Sierotka" Radziwiłł zawiózł w 1583 roku jako wotum do Jerozolimy. - Został on zaprezentowany po raz pierwszy w Europie od czterystu lat - zaznaczył Vydas Dolinskas, dyrektor Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, który jest organizatorem ekspozycji.

Władze muzeum podkreślają, że wystawa poświęcona najbardziej znanej w tej części Europy rodzinie magnackiej była niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. - W ciągu najbliższych lat takiego projektu, o tak trudnej logistyce i kwestiach organizacyjnych chyba nie będzie. To wielkie wyzwanie - powiedział Polskiemu Radiu Marius Uzorka, kurator wystawy.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Litwa Radziwiłłowie