X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Uczczono 157. rocznicę powstania styczniowego

22.01.2020 17:25
W kraju i za granicą uczczono rocznicę największego polskiego zrywu narodowo-wyzwoleńczego w XIX wieku    
Audio
  • 22 stycznia to 157. rocznica wybuchu powstania styczniowego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości przy pomniku gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku z okazji obchodów 157. rocznicy wybuchu Powstania StyczniowegoFoto
Uroczystości przy pomniku gen. Mariana Langiewicza w Wąchocku z okazji obchodów 157. rocznicy wybuchu Powstania StyczniowegoFotoFoto: PAP/Piotr Polak

Złożeniem wieńców w galerii rzeźb upamiętniających członków Rządu Narodowego Powstania Styczniowego na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej uczczono w środę 157. rocznicę wybuchu zrywu. Podczas uroczystości wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek muzealnych oraz szkół noszących imię ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta.

Powstańców uczczono też na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie  przedstawiciele społeczności polskiej Lwowa oraz goście z Polski u stóp pomnika bohatera zrywu Szymona Wizunasa Szydłowskiego złożono wieńce i zapalono znicze. Do obchodów dołączyli także Polacy w Wilnie. Z okazji 157. rocznicy wybuchu postania polska ambasador na Litwie Urszula Doroszewska oraz społeczność polska w tym kraju złożyli wieniec w kaplicy na cmentarzu na Rossie, w której pochowani zostali m.in. przywódcy powstania na Litwie, Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. Uroczysty pochówek powstańców styczniowym odbył się w Wilnie w końcu listopada ubiegłego roku. W pogrzebie wzięli udział prezydenci Polski i Litwy, szef polskiego rządu, a także przedstawiciele władz Białorusi, Łotwy i Ukrainy. Szczątki przywódców powstania zostały odnalezione na Górze Zamkowej w Wilnie w 2017 roku.

Powstanie było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Około 20 tysięcy powstańców poległo w walkach, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, a 38 tysięcy zesłanych na Syberię. Ponadto władze carskie skonfiskowały majątki uczestników powstania oraz przeprowadziły intensywną rusyfikację ziem polskich.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: Powstanie Styczniowe rocznica