Polskie Radio
Section05
rocznica

Święto Wojska Polskiego i rocznica "Cudu nad Wisłą" w radiowej Trójce

Dziś świętujemy nie jedno, lecz dwa ważne wydarzenia dla Polaków. Dzień 15 sierpnia upłynie pod znakiem obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Historycznych odniesień i relacji z obchodów nie zabraknie w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka bitwa warszawska Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie żołnierze rocznica historia Polski Warszawa bolszewicy

"Tegoroczne obchody są wyjątkowe". Pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie organizują kilkadziesiąt pikników wojskowych w ramach centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pikniki odbędą się w każdym województwie w dniach 13-15 sierpnia. - Zorganizowaliśmy blisko 50 pikników w różnych miejscowościach, w każdym zakątku naszego kraju - mówi na antenie Programu 1 ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Wojsko Polskie rocznica żołnierze WOT Ministerstwo Obrony Narodowej

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar MUZYKA KULTURA muzyka współczesna rocznica śmierć Dwójka

Upamiętnienie rzezi wołyńskiej. "Po prostu boli ta historia"

11 lipca, w rocznicę Krwawej Niedzieli obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Jest to upamiętnienie zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Według szacunków IPN w latach 1943-1945 na Wołyniu, ale także w Galicji wschodniej, na Lubelszczyźnie, z rąk Ukraińców zginęło około 100 tys. Polaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski rocznica historia Europy Karolina Rożej Aleksander Ziemiańczyk

"Reporter z Pustola 16" - reportaż Antoniego Rokickiego

Reportaż z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński. Reporter żył z rodziną na osiedlu Ulrychów w latach: 1965-1988. Prawdopodobnie w tej domowej pracowni powstały książki, które zyskały popularność w wielu krajach na świecie, m.in.: "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ryszard Kapuściński Warszawa rocznica Antoni Rokicki

Piotr Gliński: cały świat mówi o tym, że Polska w trudnych czasach zdaje egzamin

Podczas uroczystości 800-lecia istnienia Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy (pow. krakowski) wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wskazał, że cały świat mówi o tym, że Polska w tych trudnych czasach zdaje egzamin. - Zdaje go dzięki krzyżowi, chrześcijaństwu i takim parafiom jak tu - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony rocznica Piotr Gliński społeczeństwo aktualności katolickie Kościół

DCz #616. 60. rocznica śmierci Alfreda Cortota

- To nazwisko pojawia się w naszych audycjach od samego początku. Słuchamy jego nagrań, ale myślę, że częściej przywołujemy go jako mentora, mistrza, kogoś, kto może nawet zapoczątkował erę nowoczesnej pianistyki - mówił Przemysław Psikuta we wstępie audycji w całości poświęconej postaci francusko-szwajcarskiego pianisty Alfreda Cortota. 15 czerwca minie 60. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Psikuta Alfred Cortot fortepian Dwójka MUZYKA rocznica