X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina

01.02.2020 09:29
W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie dziś pierwsze przesłuchania uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. W rozpoczętym dziś konkursie weźmie udział dwudziestu dziewięciu pianistów- głównie studentów akademii muzycznych i uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia.
Audio
  • Muzeum Chopina czeka na milionowego zwiedzającego. Materiał Aneta Pawłowska-Krać (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Akira Kaelyn

Jedną z pierwszych uczestniczek konkursu jest Joanna Goranko, uczennica szóstej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej imienia Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Publiczności i jurorom zaprezentowała miedzy innymi nokturn, balladę i walc As-dur Fryderyka Chopina.

Po zakończeniu występu Joanna Goranko powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej o emocjach, jakie towarzyszyły jej na scenie. "Adrenalina podskoczyła dość mocno, ponieważ to nie jest 20-minutowe granie tylko 40 minut, więc sporo czasu, żeby się przedstawić publiczności i jurorom. Taki występ ma różne fazy emocjonalne. Gramy różne formy, więc przechodzimy przez całą gamę emocji. To wszystko musimy zawrzeć tych w 40 minutach, więc nadal po występie jestem rozemocjonowana" - mówiła Joanna Goranko.


Posłuchaj
00:58 10209072_1.mp3 Jedną z pierwszych uczestniczek konkursu jest Joanna Goranko, uczennica szóstej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej imienia Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Publiczności i jurorom zaprezentowała miedzy innymi nokturn, balladę i walc As-dur Fryderyka Chopina (IAR)

 

Sekretarz jury Jerzy Michniewicz zaznaczył, że Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina jest konkursem trudnym i wymagającym. "Ten konkurs jest dość specyficzny, ponieważ wykonuje się wyłącznie utwory Chopina. Tutaj szczególnie istotne jest to, by 'czuć' tego kompozytora i mieć należną biegłość techniczną. Jest to konkurs trudny, oceniany przez znakomitych i wymagających jurorów. Ma też renomę i w tym sensie jest wyzwaniem dla uczestników" - powiedział Jerzy Michniewicz.

Dwa pierwsze etapy konkursu potrwają do środy 5 lutego. W piątek i sobotę (7, 8 lutego) odbędą się finały, a w niedzielę (9 lutego) zaplanowano koncert laureatów konkursu.

Laureaci dwóch pierwszych nagród mają zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, który odbędzie się w październiku.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina po raz pierwszy odbył się w 1968 roku. Wielu laureatów konkursu krajowego odnosiło później sukcesy na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Chodzi między innymi o Janusza Olejniczaka, Krystiana Zimermana czy Ewę Pobłocką.

IAR/dad